Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojtěch chce kvůli očkování složitější testování proti covidu. Hrazené testy skončí od prosince

Česko

  13:56aktualizováno  15:56
Resort zdravotnictví aktuálně nechce zavádět nová opatření, neplánuje ani plošné testování. „Zásadní je nyní kontrola současných opatření a očkování, očkování, očkování," zdůraznil ministr Adam Vojtěch na páteční konferenci ke zhoršující se epidemické situaci. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové proběhnou dvě až tři rozsáhlé kontrolní akce na území celého Česka.

„Epidemie se nevyvíjí dobrým směrem. Čísla rostou, ale celková zátěž nemocnic je zatím nízká, aktuálně okolo tří procent JIP,“ řekl Vojtěch v úvodu s tím, že aktivovali krajské koordinátory, aby resort zdravotnictví měl aktuální data. 

Nyní je podle odborníků nutné navýšit kontroly. Hygienička Svrčinová uvedla, že jsou v blízké době v plánu dva, tři termíny akcí typu Kryštof na území celé České republiky.

Vojtěch zároveň připustil, že by své zákazníky mohli kontrolovat také zaměstnanci restaurací. „Ta myšlenka se vrací. Já jsem zadal paní hygieničce Svrčinové, aby společně s právníky prověřila možnost tohoto opatření, které by podle mě mělo být zavedeno,“ uvedl. Musí mít však právní jistotu, že nebude hrozit zrušení ze strany soudu. Dodal, že chce provozovny udržet otevřené.

Zkrácená platnost testů a změny v karanténě

Ministerstvo aktuálně neplánuje žádná nová opatření, ani plošné testování.  „Určitě by nebylo vhodné, abychom zavedli nějaká opatření, která by pak budoucí vláda chtěla pozměnit,“ řekl Vojtěch k potenciálním restrikcím. 

Ministr však navrhne, aby se od 1. listopadu zkrátila platnost PCR testu na tři dny a antigenního testu na jeden den. Podle Svrčinové byla platnost testů dosud významně vyšší než v okolních zemích. Také bezplatné preventivní testy na covid-19 by podle hygieničky měly od prosince skončit s tím, že se připravují úlevy pro děti do 12 let.

Zkrátit by se měla od 25. října také karanténa ze 14 na sedm dní s negativním PCR testem, Vojtěch tak chce ulehčit rodičům školáků.

Na posilující třetí dávku budou mít od 18. října nově nárok lidé po uplynutí šesti měsíců od dávky druhé.

Situace se podle Vojtěcha zhoršila nesporně kvůli nízké proočkovaností, aktuálně je na zhruba 67 procentech, ale v poslední době resort zaznamenává vzrůstající zájem o očkování. S podzimním obdobím může dojít k dalšímu zhoršení a Vojtěch proto apeloval především na lidi ve věku nad 65 let, aby s očkováním neotáleli.  V Česku stále zhruba čtyři miliony lidí nemají očkování, z toho je asi 400 tisíc seniorů.

Také podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je hlavním problémem nízká proočkovanost. Nákaza se podle něj šíří především v mladé populaci, ale mírně se začíná zvedat i v dospělé a proočkované seniorní populaci. Z krajů jsou na tom nyní nejhůře Moravskoslezský, Jihočeský, Olomoucký a Praha.

Nárůst pacientů na JIP

„Nevyhnutelně se dotkneme dvou tisíc nakažených denně. Kdyby to bylo jenom toto bez rizika zatížení nemocnic, je to normální průběh respirační epidemie. Pokud však nedojde k vyšší proočkovanosti, dojde k nárůstu pacientů na JIP,“ dodal. 

Právě na JIP podle dat ÚZIS leží ze 76 procent lidí bez očkování. Lidé, kteří i přes očkování skončili na JIP, jsou vysokého seniorního věku. „Nelze vyloučit variantu, že se dostaneme k 250 pacientů na JIP za jeden den,“ popsal Dušek nejhorší variantu průběhu epidemie.

Podle hygieničky Svrčinové hygienické stanice zaznamenaly celkem 244 ohnisek nákaz. Nacházejí se podle ní nejčastěji na pracovištích, ve školách a v rodinách. „K dnešnímu dni bylo od září 2 421 pozitivních žáků ve školách, 12 tisíc žáků bylo dáno do karantény. 75 procent pozitivních osob je vytrasováno do 24 hodin, do 48 hodin je to 95 procent nakažených,“ uvedla. Dodala, že hygienické stanice provedly na 45 tisíc kontrol epidemických opatření.

Přibylo 1 534 lidí s covidem, nejvíce za tento týden. V nemocnicích jich je 448

Lidí s pozitivním testem na covid v tuzemsku v posledních několika dnech trvale přibývá. Ve čtvrtek zdravotníci odhalili 1 534 případů, nejvíce tento týden a zhruba o 550 více než před týdnem. Stoupá i počet hospitalizovaných, nemocniční lůžka aktuálně obývá 448 pacientů. Sedmidenní incidence stoupla na hodnotu 73,87 a reprodukční číslo na 1,33.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat