Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ministerstvo zdravotnictví začne regulovat cenu testu na covid-19, samoplátce bude stát nejvýše 1674 korun

Jedna ze švédských lékařek, která testuje přítomnost koronaviru u pacientů. foto: ČTK/AP

Praha - Ministerstvo zdravotnictví začne od pátku regulovat maximální cenu testu na covid-19 pro samoplátce a správní úřady. Stát bude nejvýše 1674 korun, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V současné době za test PCR z výtěru z nosohltanu, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, lidé zaplatí od 1800 do 3000 korun. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ještě před zveřejněním cenové regulace řekl, že by považoval za přiměřenou cenu kolem 500 korun, o níž hovořily cestovní kanceláře.
  15:27aktualizováno  16:54

„Testování pro samoplátce je stále více využívané. Chceme, aby cena byla přijatelná a nevznikaly velké cenové rozdíly. Cenový předpis začne platit od zítra,“ řekl ministr.

Nemocnice si neví rady. Testy na covid-19 proplatí pojišťovny před operacemi jen někomu, zbytek je na špitálech

„Nejsem lékař ani pracovník laboratoře, ale myslím, že bychom zkrátka měli najít nějakou cestu mezi třemi tisíci korun a skutečnou cenou toho jednoho testu. Vím, že testy, které probíhají podobně, stojí několik stovek, takže když tady někteří operují s cenou kolem 500 korun, tak mi to přijde přiměřené,“ sdělil Petříček před zveřejněním regulace. „Nechci, aby každý, kdo chce nebo potřebuje vyjet za naše hranice, přišel v už tak složité době na buben,“ dodal. Upozornil ale, že rozhodnutí je v kompetenci ministerstva zdravotnictví. 

V současné době má povolení testovat téměř stovka laboratoří. Vedle nemocnic, zdravotních ústavů nebo akademických pracovišť jsou mezi nimi i desítky soukromých laboratoří. Na začátku května ministerstvo uvedlo, že kapacita je nyní asi 13 000 testů denně. Samotné testování trvá několik hodin, na výsledky se v době největšího náporu epidemie čekalo i několik dní. Nyní jsou většinou do druhého dne.

Pendleři, kteří jezdí za prací do zahraničí, mají povinnost se testovat pravidelně. Nejdříve byl interval dvoutýdenní, později byl prodloužen na měsíc. Testovat formou PCR by se do budoucna měli také zaměstnanci domovů pro seniory, v současné době jsou pravidelně vyšetřováni rychlotesty, které ale prvních několik dní od nákazy protilátky neodhalí.

Podle epidemiologů by měl být negativní test jednou z podmínek letního cestování do zahraničí. Některé země jej zřejmě budou požadovat před vjezdem, po návratu bude povinný v ČR. Bez něj by lidé po dovolené museli do čtrnáctidenní karantény, kterou by jim stát nehradil.

Podle Asociace cestovních kanceláří je cena nepřijatelná

Povinné testy komplikují Čechům cesty přes hranice, vláda zvažuje zastropování ceny

Cena testu na onemocnění covid-19, jak její maximální výši stanovilo ministerstvo zdravotnictví, je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nepřijatelná. Ministerstvo by podle něj mělo poctivě zveřejnit náklady. Papež to řekl v reakci na informaci ministra Adama Vojtěcha (za ANO), že cena testu bude od pátku nejvýše 1674 korun.

„Podle našich informací je nákladová cena 350 korun,“ řekl Papež. Podle něj by proto cena pro spotřebitele neměla přesáhnout 500 korun. Pokud stát test stanoví jako povinnost pro cestování, měl by se také postarat o to, aby byla cena akceptovatelná, uvedl.

Negativní test na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, by měl být podle epidemiologů jednou z podmínek letního cestování do ciziny. Některé země ho pravděpodobně budou požadovat před vjezdem. Po návratu bude povinný v České republice. Bez něj by lidé po dovolené museli do čtrnáctidenní karantény, kterou by jim stát nehradil. Pravidelně test nyní potřebují například tzv. pendleři, dosud za něj platili mezi 1800 a 3000 korunami.

Vláda rozhoduje chaoticky, myslí si pendleři. I jeden test za měsíc je podle nich finančně náročný

Cestování do zemí s podobným rizikem nákazy by podle Papeže nemělo být podmíněno testem ani karanténou. Dvoustranné dohody mezi státy, které by měl podle Papeže stát uzavírat, aby pomohl cestovnímu ruchu jako nejvíce zasaženému odvětví, by měly zahrnovat cestování bez takové podmínky.

Aktuální čísla nakažených v České republice v přepočtu na populaci nejsou podle Papeže závažná, není proto důvod bránit cestování alespoň do vybraných zemí. Zavírání hranic je podle něj nedemokratické.

Premiér Andrej Babiš (za ANO) ve středu uvedl, že hranice se Slovenskem a Rakouskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o tom má příští týden jednat ze zástupci obou zemí. V létě by podle Petříčka mělo být možné cestovat kromě sousedních států také do Chorvatska, Bulharska, Řecka či Slovinska.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...