Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zdravotnictví zakazuje vývoz respirátorů mimo Česko. Reguluje jejich prodej

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakazuje od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

V úterý to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Mimořádné opatření reaguje na první případy nemoci COVID-19 na českém území a její postupné šíření v sousedních či blízkých zemích, jako je Itálie, Německo, Rakousko, Švýcarsko a Chorvatsko. Česko má pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

„Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Opatření se podle ministerstva zaměřuje na všechny osoby, zejména výrobce, dovozce a distributory vymezených osobních ochranných pracovních prostředků na území České republiky. „Bohužel nelze jednoduše poznat pacienta s koronavirem, proto je naprosto nezbytné, aby zejména zdravotničtí pracovníci měli k dispozici dostatek respirátorů, které zabrání přenosu tohoto onemocnění a umožní jim, aby mohli poskytovat potřebné zdravotnické služby,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O zajištění respirátorů zdravotníkům mluvil v úterý ministr ve Sněmovně. Podle něj je situace ohledně ochranných roušek a respirátorů kvůli značné poptávce komplikovaná na celém světě. Aby tyto ochranné prostředky sháněli obyvatelé, není podle ministra úplně namístě.

Česko má pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, přičemž se dosud testovalo 262 lidí. Všichni nakažení mají mírné příznaky a jejich stav je dobrý. Nemocnice, školy, firmy, úřady či dopravní podniky po celé zemi hlásí omezení provozu či návštěv a zvýšená hygienická opatření. Ruší se také některé veletrhy, kongresy či konference. Podle Vojtěcha nicméně není důvod k panice a hysterii. Na středečním zasedání Bezpečnostní rady státu ale navrhne zákaz pořádání akcí nad určitý počet návštěvníků, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by tato hranice měla být nad 5000 lidí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!