Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo zdravotnictví zakazuje vývoz respirátorů mimo Česko. Reguluje jejich prodej

Česko

  21:59aktualizováno  22:15
Praha - Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakazuje od středy 4. března vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

V úterý to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Mimořádné opatření reaguje na první případy nemoci COVID-19 na českém území a její postupné šíření v sousedních či blízkých zemích, jako je Itálie, Německo, Rakousko, Švýcarsko a Chorvatsko. Česko má pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

„Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Opatření se podle ministerstva zaměřuje na všechny osoby, zejména výrobce, dovozce a distributory vymezených osobních ochranných pracovních prostředků na území České republiky. „Bohužel nelze jednoduše poznat pacienta s koronavirem, proto je naprosto nezbytné, aby zejména zdravotničtí pracovníci měli k dispozici dostatek respirátorů, které zabrání přenosu tohoto onemocnění a umožní jim, aby mohli poskytovat potřebné zdravotnické služby,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O zajištění respirátorů zdravotníkům mluvil v úterý ministr ve Sněmovně. Podle něj je situace ohledně ochranných roušek a respirátorů kvůli značné poptávce komplikovaná na celém světě. Aby tyto ochranné prostředky sháněli obyvatelé, není podle ministra úplně namístě.

Česko má pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, přičemž se dosud testovalo 262 lidí. Všichni nakažení mají mírné příznaky a jejich stav je dobrý. Nemocnice, školy, firmy, úřady či dopravní podniky po celé zemi hlásí omezení provozu či návštěv a zvýšená hygienická opatření. Ruší se také některé veletrhy, kongresy či konference. Podle Vojtěcha nicméně není důvod k panice a hysterii. Na středečním zasedání Bezpečnostní rady státu ale navrhne zákaz pořádání akcí nad určitý počet návštěvníků, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by tato hranice měla být nad 5000 lidí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat