Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotnictví zaplatilo 3,2 milionu za IT systém. Ten ani nevznikl

Nejvyšší kontrolní úřad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad | foto: MAFRA: Jindřich Mynařík

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo 3,2 milionu Kč za přípravu a ukončení IT systému, který nevznikl, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Našel i chyby v účetnictví.

"Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo v červnu 2010 tři smlouvy, na základě kterých pro něj měla jedna firma vytvořit IT systém podpory řízení kvality a nákladovosti ve zdravotnictví. V únoru 2012 ministerstvo tento projekt zastavilo," informoval mluvčí kontrolorů Jaroslav Broža.

"Samotnému dodavateli ministerstvo žádné peníze nevyplatilo. Za projektové řízení ale zaplatilo jiné firmě přes dva miliony korun a další více než milion korun pak zaplatilo advokátní kanceláři za právní analýzu a rozvázání smlouvy s dodavatelem. Přestože se na praktickém naplnění projektu vůbec nezačalo pracovat, ministerstvo v souvislosti s ním vyplatilo celkem 3,2 milionu korun," dodává Broža. 

Kontroloři ve své zprávě konkrétní jména neuvádějí, nicméně v té době ministerstvu zdravotnictví šéfoval Leoš Heger (TOP 09), který vystřídal Danu Juráskovou (ODS).

„Bývalé vedení ministerstva v čele s ministryní Juráskovou se rozhodlo zadat projekt, který vedení následující, tedy za pana ministra Hegera, vyhodnotilo jako nadbytečný. Výdaje, které NKÚ ve své zprávě kritizuje, tedy vlastně vydalo minulé vedení ministerstva za to, aby dle všech nezbytných pravidel zastavilo projekt za téměř tři čtvrtě miliardy, který zdědilo a vyhodnotilo jako nepotřebný,“ tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Miliony na cestovné

Kontrolní úřad poukázal také na výdaje na cestovné, za které se v letech 2011 až 2013 ročně utratilo 5,3 až 6,1 milionu korun. O více než třetinu se v tomto období zvýšily výdaje na reprezentaci, z milionu korun v roce 2011 na téměř 1,7 milionu korun o dva roky později. Za dary v kontrolovaném období ministerstvo zdravotnictví utratilo nejvíc v roce 2012, kdy za ně zaplatilo 410 000 korun.

Výrazně naopak klesly výdaje za spotřebu materiálu. Z 980 milionů korun v roce 2011 se snížily na 65 milionů o rok později a necelých 53 milionů korun v loňském roce. Velké výdaje v roce 2011 ovšem souvisely s nákupem očkovacích látek proti chřipce.

NKÚ svou kontrolou prověřil nakládání s majetkem a výdaje ministerstva zdravotnictví za celkem 521 milionů korun. Kontroloři se vedle zmíněných oblastí soustředili také na výdaje za konzultační, právní a poradenské služby.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...