14. září 2012 19:09, aktualizováno  23:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prohibice. Obchody a restaurace rychle stahovaly tvrdý alkohol

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 130Diskuse
Pražská kavárna V lese. Šéf instruoval obsluhu, aby lahve s tvrdým alkoholem zakryla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská kavárna V lese. Šéf instruoval obsluhu, aby lahve s tvrdým alkoholem zakryla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu od 20 procent na celém území republiky, oznámil ministr Heger.

Zákaz platí okamžitě a do odvolání. Dosud zákaz platil pouze pro stánkový prodej a týkal se jen lihovin s obsahem alkoholu nad 30 procent. Nyní se rozšiřuje i na všechny obchody, restaurace a hotely. Důvodem prohibice je podle Hegera rozšíření otrav metylalkoholem i do dalších krajů.

 Analýza podle Hegera ukázala, že dosavadní omezení je nedostatečné, objevil se nový případ otravy v Praze z alkoholu zakoupeného v hlavním městě. Většina případů byla přitom zaznamenána v Moravskoslezském kraji.

Co vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví

Nové mimořádné opatření se vztahuje na všechny provozovatele potravinářských podniků včetně osob provozujících stravovací služby a zakazuje nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu ethanolu od 20 % objemových, včetně tuzemáku a konzumního lihu, a to až do odvolání tohoto mimořádného opatření.
Toto mimořádné opatření nahrazuje mimořádné opatření ze dne 12.9.2012, č.j. MZDR 32037/2012, a je závazné okamžikem vyhlášení v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání, tj. od pátku 14.9. od 19 hodin.
Mimořádné opatření bude odvoláno stejným postupem, tedy vyhlášením v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání.

Většina prodejních řetězců a provozních zařízení v Česku zákaz respektuje. Šéf Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík řekl, že zákazu rozumí a chápe ho. "Situace je opravdu velmi vážná. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ten trh, který zabil lidi, je právě ten černý trh, a to je ten jediný, který teď bude aktivní a který se rozbují, protože lidé budou chtít alkohol," upozornil Pavlík, který je současně šéfem největší české likérky Stock Plzeň.

Více o názoru obchodníků se dočtete zde:

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka jsou do kontrol alkoholu zapojeny tisíce lidí v uniformách. Za posledních 48 hodin policisté provedli 13 000 kontrol a ve stejné intenzitě budou podle Červíčka pokračovat i v dalších dnech.

Anketa

Souhlasíte s vyhlášením zákazu prodeje tvrdého alkoholu?

Ano. Umírají lidé, je potřeba postupovat razantně. 1400
Ne. Toto opatření nepomůže odhalit původce jedovatého alkoholu. 707

Majitelům hrozí ztráty

"Zprávu jsme se náhodou dozvěděli v televizi," řekla serveru Lidovky.cz vedoucí Restaurace Savoy ve Zdicích Šárka Bendová. "Nevím, jak se to dozví ostatní provozovatelé, spousta lidí se na televizi nekouká, v mnoha restauracích a barech ani televizi nemají. Leda by to snad hlásili rozhlasem," řekla k plošnému varování.

Výdělku nenahrává ani nadcházející víkend. "Ztráty samozřejmě budou. Ale jak velké, to se ukáže až po neděli, a také bude záležet na tom, jak dlouho zákaz bude trvat. Budeme to muset nějak přečkat," povzdechla si. 

- Ostravská Stodolní ulice - nejvyhlášenější centrum zábavy Moravskoslezského kraje si zvyká na částečnou prohibici. Už hodinu po vyhlášení zákazu prodeje alkoholu nad 20 procent policie vyrazila za majiteli barů, aby je na nové opatření upozornila. Obsluhy sklízely lahve, na podniky vyvěšovaly informační cedule nebo se zásobovaly povolenými druhy alkoholu. Podniky se bojí poklesu tržeb. Ulice, o níž se říká, že nikdy nespí, prý teď bude jiná. Zákaz prý ale podniky dodrží.

Kde metanol zabíjel:


Zobrazit místo Oběti metanolu na větší mapě


Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

(NE)POVOLENÉ PITÍ
PovolenoVesměs pivo a víno (s výjimkou např. portského, které přesahuje předepsaný limit), do zákazu nespadají ani některé likéry např. Baileys (17%) nebo některé Vaječné likéry.  
NepovolenoTvrdý alkohol od 20 procent výše (např. Slivovice, Rum, Vodka, Fernet, Griotka a další). Obsah alkoholu se samozřejmě liší dle výrobce, při případném nákupu je třeba hlídat si etikety. Zákaz se vztahuje také na míchané koktejly, jejichž složka alkoholu přesahuje limit 20% 
   
ptaVladěna Ptáčková, mprMartin Prachař, ČTK
  • 130Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!