Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie zadržela několik lidí kvůli údajné korupci z doby exministra Tomana, jemu prohledala byt

Ministr zemědělství Miroslav Toman v pořadu Rozstřel (2. prosince 2019) foto: Yan Renelt, MAFRA

Policie v pátek rozjela zásah na ministerstvu zemědělství. Kvůli údajné korupci při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství z doby tehdejšího ministra Miroslava Tomana zadržela několik lidí. Podle Deníku N policisté zatkli státního tajemníka Jana Sixtu, u Tomana provedli domovní prohlídku.
  10:03aktualizováno  11:51

Policisté se kvůli přidělování zakázek za desítky milionů korun, které měla na ministerstvu doprovázet korupce, mají zajímat o čelní úředníky resortu a také bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana, uvedl portál Seznam Zprávy. Od noci probíhají podle informací portálu domovní prohlídky.

Policisté zasahují v pátek dopoledne i na ministerstvu. „V budově ministerstva zemědělství provádí policisté z útvaru NCOZ úkony trestního řízení. Policii poskytujeme plnou součinnost. Další informace nejsme oprávnění sdělovat,“ potvrdil zásah policie iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej potvrdil, že detektivové útvaru na případu pracují, avšak odmítl uvést jakékoliv další podrobnosti.

„Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar v současné době provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ řekl iDNES.cz Ibehej.

To potvrdilo, že případ dozoruje. „Vrchní státní zastupitelství v Praze vykonává dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení vedeném pro podezření ze spáchání zločinů, které měly být spáchány v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, a to ke škodě České republiky, zastoupené Ministerstvem zemědělství,“ uvedla v prohlášení státní zástupkyně Denisa Sotáková.

Toman byl ministrem zemědělství za ČSSD ve vládě Andreje Babiše tři roky, a to od června roku 2018 až do konce kabinetu. Letos v lednu jej vystřídal Zdeněk Nekula z nové vlády Petra Fialy. Poprvé stál Toman v čele ministerstva zemědělství od července 2013 do ledna 2014 v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat