Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro řidiče kamionů karanténa po návratu z Itálie neplatí, upřesnilo ministerstvo. Nařizuje jim ale respirátory

Kamionová doprava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamionová doprava (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost izolace kvůli koronaviru po návratu z Itálie pro řidiče kamionů, zdravotní služby a piloty. Řidičům, kteří budou v Itálii provádět nakládku a vykládku zboží, ale ministerstvo nařídilo nosit specifické typy respirátorů. Zdravotníci, kteří na území Itálie provádějí transporty pacientů, pak musí jezdit ve vozech s odděleným prostorem pouze pro pacienta.

Podle opatření se právě tyto tři skupiny osob pracujících v dopravě z opatření vyjímají proto, aby nedošlo k „naprosté paralýze“. Zároveň se ale všem lidem, kterých se týká, nařizuje nadále dbát na dostatečnou ochranu a prevenci. Řidiči kamionů například při nakládce a vykládce zboží musí mít na sobě respirátory typu FFP2 nebo FFP3.

Výjimky se vztahují přesněji na řidiče nákladní dopravy projíždějící přes italské, nebo provádějící nakládku a vykládku zboží, řidiče a posádku dopravní zdravotní služby, již na italském území provádějí převoz pacienta, a také na piloty, kteří neopustí palubu letadla s výjimkou předletové a meziletové přípravy při tranzitních nebo zpatečních letech.

Pro přepravu pacientů z a do Itálie a přes italské území se mají podle dokumentu zveřejněného dokumentu používat jen vozy, ve kterých je oddělený prostor pro pacienta. Řidiči a posádky dopravní zdravotní služby mají při transportu mít respirátory, ochranné brýle a rukavice a pravidelně si čistit ruce antibakteriálním gelem.

Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, jež má zabránit šíření nového koronaviru, o tom už v pátek rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš. Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16 500 Čechů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...