Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 9 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrům ČSSD prý chybí přes 20 miliard korun. Je to torpédování státního rozpočtu, říká Schillerová

Předseda ČSSD, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček hovoří s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček hovoří s... | foto: ČTK

Praha Návrh státního rozpočtu na příští rok je v nynější podobě likvidační pro resorty ČSSD, strana by ho podpořit nemohla, řekl ve středu novinářům předseda strany Jan Hamáček. Pěti ministerstvům ČSSD chybí přes 20 miliard korun. Nynější podoba návrhu podle Hamáčka neumožňuje plnit sliby, které dala vláda v programovém prohlášení.

Sociální demokracie nechce zvyšovat navrhovaný schodek 40 miliard korun, za podhodnocený považuje odhad příjmů státního rozpočtu, připomíná také své návrhy na dodatečné příjmy, například bankovní daň.

Vnitro pro optimální činnost potřebuje pět až šest miliard navíc, ministerstvo práce a sociálních věcí 11 miliard, ministerstva zahraničních věcí i zemědělství postrádají shodně 1,5 miliardy, ministerstvo kultury přes 700 milionů. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání na ministerstvu kultury řekl, že se jedná v případě tohoto úřadu o miliardu. Sociální demokraté počítají přes léto s vyjednáváním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Dosud se podle nich nevedla, protože ministryně i její náměstek měli dovolenou.

Na dotaz, zda by krach vyjednávání mohl způsobit odchod ČSSD z vlády s ANO, Hamáček řekl, že by znamenal to, že by rozpočet nebyl předložen jako koaličně dohodnutý. „Koaliční smlouva jasně říká, že návrh musí být předložen jako koaličně dohodnutý. Budeme jednat tak dlouho, dokud se nedohodneme,“ uvedl Hamáček. Požadavky sociální demokracie se podle něj mohou přiblížit až 22 miliardám.

Kolapsem hrozí resorty vnitra i sociálních věcí

Schillerová ve středu uvedla, že požadavky ČSSD by znamenaly zvýšení schodku rozpočtu na 62 miliard, což je nepřijatelné. Prohlášení ČSSD podle ní vystavují ČR hrozbě neschválení rozpočtu a rozpočtového provizoria. Podle ní je příznačné, že kolapsem hrozí resorty vnitra a sociálních věcí, které mají dlouhodobý problém s efektivitou při vynakládání peněz i s vykazováním a celkovou nepřehledností finančních toků. Babiš ve středu řekl, že vyjednávat bude Schillerová, do 30. září je čas na dohodu. Ministři socialistů by ale měli šetřit. „ČSSD má ve své DNA heslo pana (expremiéra Vladimíra) Špidly zdroje jsou,“ uvedl. Podle Babiše by měli být ministři za ČSSD rozpočtově odpovědní.

„Představené požadavky některých ministrů za ČSSD na rozpočet pro příští rok by znamenaly zvýšení deficitu ze 40 miliard korun na 62 miliard korun. Vzhledem k tomu, že ministři nepředstavili žádné návrhy úspor ani konkrétní relevantní zdroje pro krytí svých stupňujících se požadavků, přičemž zvýšení deficitu o 20 miliard je v období 2,5 % ekonomického růstu naprosto nepřijatelné, vystavují tato prohlášení Českou republiku hrozbě neschválení státního rozpočtu a rozpočtového provizoria. Aktuální návrh přitom obsahuje vládní priority,“ vzkázala sociální demokracii ministryně financí Alena Schillerová.

„Vzhledem k tomu, že jednání o rozpočtu jsou na samém počátku, nemohu podobná prohlášení vnímat jinak, než jako torpédování státního rozpočtu v přímém přenosu,“ dodala ministryně.

Babiš ve středu řekl, že vyjednávat bude Schillerová, do 30. září je čas na dohodu. Ministři socialistů by ale měli ale šetřit. „ČSSD má ve své DNA heslo pana (expremiéra Vladimíra) Špidly zdroje jsou,“ uvedl. Podle Babiše by měli být ministři za ČSSD rozpočtově odpovědní.

Pokud budou ministerstvo financí a premiér Babiš představovat kompromisní částky místo těch, které požadují sociální demokraté, měli by podle Hamáčka také říci, co ze své činnosti by měla ministerstva vynechat. „Rádi bychom chtěli slyšet, kde máme šetřit. Jestli máme například omezit výjezdy policie a hasičů, nebo je nechat jezdit ve vozech, které jsou nebezpečné,“ uvedl.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) označila navýšení rozpočtu o 11 miliard za minimum, které umožňuje, aby resort fungoval. Postrádá peníze na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím. Ministr vnitra Hamáček bude vyjednávat o penězích na techniku pro hasiče a policii, ale i na digitalizaci. Ministerstvo zemědělství potřebuje peníze například na zajištění lesních porostů a obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Víc peněz chce ministr Miroslav Toman (ČSSD) i na boj proti suchu a zadržení vody v krajině. Kvůli kontrole nezávadnosti potravin a veterinárnímu dozoru také odmítá plošné snižování počtu zaměstnanců.

Ministerstvo zahraničí potřebuje peníze na programy proti terorismu, nelegální migraci i na konzulární činnost. Ohroženo by v případě nižšího rozpočtu mohlo být podle ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) například zřízení ambasády v Singapuru, které Babiš prosazuje. „Chceme-li být respektovanými zahraničními partnery, musí naše zahraniční politika vycházet ze schválených zdrojů a personální jistoty. Zároveň případné nižší finanční zdroje nesmí způsobit omezování služeb českým občanům,“ uvedl Petříček.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!