Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Chalupa zachránil život milionům kůrovců

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa oznamuje postup boje proti kůrovci na území Národního parku Šumava.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa oznamuje postup boje proti kůrovci na území Národního parku Šumava. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tak dlouho ministr životního prostředí Tomáš Chalupa odkládal rozhodnutí o způsobu boje proti kůrovci na Šumavě, až brouk na nic nečekal a z napadených stromů vyletěl za další potravou. Tak se dá popsat dnešní situace v národním parku Šumava.

Vedení rezervace potvrzuje, že plán kácení kůrovcových smrků i v dosud bezzásahových zónách Šumavy, s kterým přišel nový ředitel parku Jan Stráský, může nakonec skončit fiaskem. A to nikoliv kvůli odporu některých vědců a ekologických aktivistů, ale proto, že ministr rozhodl o tomto plánu až minulý týden. Tedy příliš pozdě, neboť rojení lýkožrouta už začalo.

Čtěte také

Stráského plán proti kůrovci je ohrožen, jde o dny

V cenných částech Šumavy se kácet bude, rozhodl ministr

Lýkožrout už vyletěl
"V těch prvních zónách, které minulé vedení parku ponechalo úplně bez zásahů proti kůrovci, jsme letos vytipovali ke kácení 700 napadených smrků. Nyní ale má smysl kácet jen zhruba polovinu tohoto množství," řekl LN náměstek Stráského Jiří Mánek. Lýkožrout totiž využil extrémně teplého počasí o Velikonocích a zejména v nižších polohách už začal ze smrků vylétat. A porážet strom, v němž už žádný lýkožrout není, by podle Mánka postrádalo smyslu. "Určitě to dělat nebudeme," uvedl Mánek.

Kurovec (ilustrační foto)

Každým dnem podobně ubývá kůrovců i v dalších čtyřech tisícovkách smrků, vytipovaných ke kácení v bezzásahových oblastech druhých zón parku. Vedení rezervace přitom ještě s kácením v bezzásahových zónách ani nezačalo, takový krok vyžaduje určitý čas na přípravu.

Do debaty se zapojí i parlament

Parlament se zapojí do debaty o způsob zásahu proti kůrovci na Šumavě. Podnětem je petice s 13.200 podpisy, kterou zorganizovaly šumavské obce. Její iniciátoři ji předali předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové i předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. Tvrdí v petici, že na Šumavě je kalamita lýkožrouta smrkového a národní park by jí neměl být ponechána napospas. Senát uspořádá veřejné slyšení, sněmovna seminář.

Bát se už nemusí
Nový ředitel parku Jan Stráský, kterého do funkce dosadil právě Tomáš Chalupa, chtěl na rozdíl od svých předchůdců bojovat proti kůrovcové kalamitě i v některých částech Šumavy určených k ryze přírodnímu vývoji.

Chalupa Stráského žádost o povolení tohoto kroku posuzoval déle než měsíc, což zdůvodňoval snahou podrobit návrh důkladné odborné oponentuře. Nakonec minulý týden rozhodl, že Stráskému vyhoví pouze částečně. Zatímco šéf parku navrhl ponechat přírodě jen 14,8 % rezervace, podle Chalupy se nesmí zasahovat na 18 % území. Do prvních zón navíc nesmí lesnická technika, jen dřevorubci s pilou, a stromy musejí zůstat na místě k zetlení.

Ředitel správy Národního parku Šumava Jan Stráský.

I když Chalupa zároveň povolil kácení i v některých dosud bezzásahových zónách, boji s lýkožroutem už to podle vedení parku moc nepomůže. "Takový strom už představuje jen mrtvé dřevo, jehož kácení už lýkožrouta nemůže nijak ohrozit," potvrdil LN bývalý předseda sekce Národního parku Šumava Jakub Hruška.

Na stranu odpůrců boje proti kůrovci v bezzásahových zónách Šumavy se navíc včera postavil i ministr zahraničí a vystudovaný lesník Karel Schwarzenberg. "Stráského plán je lesnickým postupem pro hospodářské lesy, nikoliv pro národní park," zkritizoval návrh ředitele parku.


Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...