Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ministr chce pro Wintona Nobelovku

Česko

  20:01
PRAHA - Více než třicet tisíc lidí podepsalo žádost, aby Nicholas Winton, který před válkou zachránil několik set československých dětí, získal Nobelovu cenu za mír. Žádost podpořil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který už poslal Nobelovu výboru oficiální dopis.

Nicholas Winton a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. foto: Lidové noviny

Akci "Nobelovu cenu pro Wintona" inciovali studenti. Winton na iniciativu reagoval skromně. "Nemyslím si, že tím, co jsem udělal, bych získal jakoukoliv možnost získat Nobelovu cenu. Jsem hrozně rád, že jsem za to, co jsem udělal, tak oceňován. Nobelova cena se ale dává lidem, kteří jsou v úplně jiné kategorii než já," uvedl Winton. 

Winton, který se v Česku zdrží asi týden a měl by se setkat i s prezidentem Václavem Klausem, se dnes v pražském kongresovém centru sešel se studenty, diplomaty z několika zemí a také některými lidmi, které jako děti zachránil. 

Celé setkání v Kongresovém centru se neslo v dojemné atmosféře. Na jeho začátku organizátoři v zaplněném velkém sále studentům promítli dokumentární film slovenského režiséra Mateje Mináče s názvem Síla lidskosti, který mapuje Wintonovy činy.

"Netušil jsem, jaký to bude mít dopad."
Po projekci se na pódiu objevil samotný Winton, který přijal pozvání na Forum 2000. Osmadevadesátiletý Winton se několikrát neubránil projevům dojetí a mírné nervozity. Podle něj by jeho příběh mohl pomoci lidem doufat v lepší budoucnost. "Když jsem před 70 lety udělal to, co jsem udělal, tak jsem vůbec netušil, jaký to bude mít  dopad v budoucnosti," řekl.

V jednom z vlaků, které odvážely židovské děti do bezpečí v Británii, byl také tehdy sedmiletý Tom Schrecker, kterého později vychovala rodina ve Skotsku. Větší část jeho české rodiny včetně jeho matky za války zahynula.

Ve Walesu také navštěvoval spolu s ostatními dětmi českou školu. V Británii se nakonec usadil natrvalo. Poprvé se s Wintonem setkal v roce 1994, kdy se také dozvěděl, že Wintonovi vděčí za svůj život. Nyní se s ním potkává pravidelně. Stali se dokonce přáteli. "Vždy, když jsem v Londýně, tak se setkáme. Hrajeme spolu bridž," řekl Schrecker.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová odpoledne Wintona vyznamenala záslužným křížem obrany prvního stupně. Výjimečně pro něj uspořádal i vojenskou přehlídku. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné i velvyslankyně Spojeného království Linda Duffieldová, britský vojenský atašé Jamie Athill, ministryně obrany Vlasta Parkanová a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Ceremoniálu přihlížela i jedna ze zachráněných dívek Sylva Součková. Pocházela z rodiny, která podle ní měla velmi blízko k rodině prezidenta Edvarda Beneše. Její matka a otec byli vězněni v koncentračním táboře. "Děkuji vám i Velké Británii, která se na čas stala mou vlastí. Můj život byl neustálým cestováním, hledáním domova a kořenů," řekla Wintonovi s dojetím. Žila v Británii, Kanadě i Dánsku, ale nikde nenašla kořeny takové, jaké má v Česku.

Winton před válkou zachránil 669 českých dětí tím, že zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie. Pro všechny děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci. Zachránění mají na 5000 potomků.

Královna Alžběta II. Wintona povýšila do rytířského stavu. V Británii už dostal nižší vyznamenání v roce 1993. Český Řád Tomáše Garrigua Masaryka mu byl udělen v roce 1998.

Jméno nového nositele Nobelovy ceny za mír bude v norském hlavním městě Oslo zveřejněno již v pátek. Na Nobelovu cenu za mír bylo letos nominováno celkem 181 kandidátů. Mezi těmi, jimž je věnována největší pozornost, je bývalý americký viceprezident Al Gore, jenž se po svém odchodu z vrcholné politiky věnuje kampaním na ochranu životního prostředí.

Norské sdělovací prostředky v minulých dnech uvedly, že mezi navrženými osobnostmi je i boxerská legenda 60. let Muhammad Ali. Ali, který trpí Parkinsonovou chorobou, bojuje v rámci OSN za práva dětí v různých částech světa. Nobelovy ceny budou čerstvým nositelům předány ve Stockholmu a v Oslo 10. prosince.

Autor: