14. května 2014 13:51, aktualizováno  19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Chládek prý šikanoval úředníky. Čeká ho rozhovor s premiérem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Ministr školství Marcel Chládek čelí výtkám Bruselu kvůli špatnému čerpání peněz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Marcel Chládek čelí výtkám Bruselu kvůli špatnému čerpání peněz | foto: MAFRA - Petr Topič

Premiér Bohuslav Sobotka chce mluvit s ministrem školství Marcelem Chládkem o jeho údajně nevhodném chování k podřízeným. Někteří z nich totiž popisují Chládkovo chování jako psychický nátlak hraničící se šikanou. Chládek se brání, že o ničem neví a že jen po svých zaměstnancích chce, aby odváděli kvalitní práci.

Z ministerstva školství odešlo několik zaměstnanců, kteří ministrovo chování popisují jako psychický nátlak, který jinde nezažili a který nemá daleko k šikaně. Jsou mezi nimi i dlouholetí pracovníci. Ministr prý na ně křičel kvůli banálním prohřeškům. Chládek tvrdí, že o nevybíravém chování neví. Podle něj odešli ti, kteří selhali. O celé kauze informoval deník Mladá fronta Dnes.

"Byl bych nerad, kdyby se na kterémkoliv resortu rozvíjely manýry, které by vytvářely atmosféru tlaku," reagoval na informace médií Sobotka. Podle něj by se ministři měli ke svým podřízeným chovat profesionálně a nepřekračovat meze slušného chování. "Chtěl bych, aby to (funkci) nebrali jako nějaký pašalik, ale jako odpovědnost, kterou mají," poznamenal ministerský předseda. S ministrem školství si o nařčeních promluví. Chládek tvrdí, že s premiérem na toto téma hovořil už dřív, protože očekával, že se ho někdo z úředníků pokusí dehonestovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přerušil jsem některým úředníkům penězovody," reagoval na kritiku svých bývalých podřízených Chládek. Na ministerstvu se nyní konají audity a najevo prý vyplouvá nečinnost některých úředníků. Ministr také dodal, že někteří zaměstnanci ministerstva mají až trojnásobné platy oproti učitelům, a proto po nich chce kvalitní práci.

Chládek zároveň upozornil, že odchody zaměstnanců nejsou nijak masivní. Poslední personální změnou bylo jmenování nové šéfky ministrova kabinetu Lucie Orgoníkové, na niž upozornil server ihned.cz. Orgoníková, které patří PR agentura a která v minulosti pracovala jako mluvčí ČSSD, působila donedávna na ministerstvu jako vedoucí oddělení protokolu. Ve funkci šéfa kabinetu vystřídala Petra Špirhanzla, který je dlouhodobě nemocný.

Podle Sobotky vládu takové věci jako záležitost s Chládkem zbytečně poškozují. V této souvislosti připomněl také nedávný výrok ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) o situaci Čechů v době protektorátu, který pobouřil mnohé politiky. Šéfka justice uvedla, že se Čechům za nacistické okupace "zase tolik nedělo". Až v pozdějším tiskovém prohlášení zaslaném ČTK upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné.

Vyjádření premiéra Sobotky

"Já jsem pana Chládka požádal, aby volil vůči svým podřízeným na ministerstvu školství takové jednání, které mu nebude moci být žádným způsobem vytýkáno. Mluvili jsme spolu o tom, že samozřejmě na ministerstvu je potřeba prosadit důležité změny. On mě informoval o tom, že se snaží, aby ministerstvo fungovalo efektivněji, aby se přeťaly různé penězovody, aby se zabránilo plýtvání. Samozřejmě ty změny, které pan ministr realizuje na ministerstvu, tak budí určitý odpor a to může být také jeden ze zdrojů těch námitek, které se objevují proti jeho chování."   

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Lidovky.cz, ČTK
  • 11Diskuse

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč