Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr chystá koncert s Midnight Oil

Česko

CANBERRA Bývalý hudebník a současný australský ministr životního prostředí Peter Garrett si včera opět zahrál se spoluhráči ze své původní skupiny Midnight Oil. Kapela se chce během dvou vystoupení sehrát před sobotním velkolepým benefičním koncertem. Jak napsala agentura Reuters, ten je věnován obětem požárů v jižní Austrálii.

„Viděl jsem, jak zničující byly požáry buše pro obyvatele státu Viktorie, a jsem potěšen, že se můžu připojit k úsilí australského hudebního průmyslu, v němž jsem tak dlouho působil,“ uvedl Garrett v tiskovém prohlášení. Pětapadesátiletý Garrett také přiznal, že na zkoušení s kapelou neměli příliš mnoho času. Po dvou přípravných koncertech v Canbeře vystoupí v sobotu v Melbourne před 78 tisíci posluchači na megakoncertě nazvaném Sound Relief. Souběžně se bude v Sydney konat další menší vystoupení, na němž mimo jiné bude účinkovat i Kylie Minogue, Coldplay nebo Kings of Leon.

Vysoký a hubený Garrett byl známý nejen zpěvem, ale i výrazným image, k němuž patřila holá hlava a výstřední taneční pohyby. Frontmanem kapely byl 26 let a často se také vyjadřoval k politice a ekologii. Největší hit kapely, píseň Beds Are Burning, se dotýkala problému usmíření mezi Australany a Austrálci, původními obyvateli kontinentu. V roce 2002 Garrett vyměnil hudbu za politiku a o dva roky později se probojoval do parlamentu za Australskou labouristickou stranu. V roce 2007 se stal ministrem životního prostředí ve vládě premiéra Kevina Rudda.

Autor: