Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Drábek neustál tlak. K poslednímu říjnu rezignuje

Česko

  15:02aktualizováno  21:02
PRAHA - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) oznámil, že rezignuje na svou funkci. Jako důvod uvedl středeční rozhodnutí soudu, který poslal jeho exnáměstka Vladimíra Šišku do vazby kvůli údajnému podplácení.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) foto: ČTK

Šiška měl společně s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem ovlivňovat zadání veřejné zakázky. Drábek v úterý Šišku odvolal a řekl, že pokud se prokáže, že náměstek spáchal trestný čin, z ministerské funkce odstoupí.

Nakonec si však podmínku svého odstoupení rozmyslel a funkce se rozhodl vzdát ještě před tím, než soud nad dvojicí obviněných vynese verdikt.

"Sice nemám žádné informace o tom, jaký skutek měl být spáchán, nicméně rozhodnutí soudu je pro mě dostatečný důvod, abych naplnil, co jsem avizoval. Rezignuji tedy na svou funkci," prohlásil ministr na tiskové konferenci. 

Odvolaný první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška

Ředitel odboru informatiky ministerstva práce a sociálních věcí Milan Hojer

Zůstává prý i nadále přesvědčen, že jeho exnáměstek Šiška prokáže svou nevinu. Je si však vědom toho, že to bude nějakou dobu trvat. "Čekat na to, až padne rozhodnutí soudu, bych považoval za neadekvátní," dodal Drábek.

Čas na výběr nástupce

V úřadu skončí přesně k 31. říjnu. "Termín je zvolen tak, abych po odchodu prvního náměstka dokázal předat ministerstvo v konsolidovaném stavu a také abych umožnil své politické straně mít dostatečný časový prostor na výběr mého nástupce," doplnil odstupující ministr.

Koho by si on představoval jako svého nástupce, neuvedl. "To je věc mé politické strany. Já se k tomu v žádném případě nebudu vyjadřovat," prohlásil.

Své rozhodnutí rezignovat prý učinil po rozhovoru s vedením strany - předsedou Karlem Schwarzenbergem a místopředsedou Miroslavem Kalouskem - a také po konzultaci s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Po oznámení rezignace krátce zhodnotil své působení v rezortu, kdy vyzdvihl například snížení provozních nákladů nebo realizování zásadní části penzijní reformy. Naopak za největší dluh označil to, že se mu nepodařilo dotáhnout do konce reformu sociálněprávní ochrany dětí.

K TÉMATU:

Jen málo informací

Oba vysoké úředníky - Šišku a Hojera - odvedli kriminalisté v pondělí dopoledne přímo z budovy ministerstva. Obvinili je z podplácení, za což jim hrozí až šestileté vězení. Policie nechtěla zatím k případu zveřejňovat žádné další podrobnosti.

Podle deníku Mladá fronta Dnes Šiška začal reformovat počítačové systémy na vyplácení sociálních dávek a přitom "odstavil" firmu OKsystem, která to dělala 20 let. Bez výběrového řízení prý zadal práci jiným, spřízněným firmám. Společnost OKsystem proto podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Náměstek prý pak firmě slíbil, že pokud stáhne svou stížnost, zůstanou jí některé zakázky a další dostane. Podle MfD si policisté jednání Šišky a Hojera nahráli.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...