Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem příznivcem průměrně placených lidí, říká Drábek

Česko

  14:52
PRAHA - Jaromír Drábek (TOP 09) rozdal svým náměstkům jako jediný z ministrů Nečasovy vlády až milionové odměny. Podle šéfa resortu práce a sociálních věcí si to jeho podřízení zasloužili. "Nejsem příznivcem průměrně placených lidí," obhajuje rozhodnutí Drábek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vystoupil 18. května v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády foto: ČTK

"Já jsem příznivcem spíše toho, aby byli zaměstnanci adekvátně odměňováni," uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz. Zdůraznil, že jeho resort v minulém roce dokončil řadu zásadních legislativních změn, kdy vyzdvihl především důchodovou reformu a dále pak "řádově osmnáct zákonů" v sociální oblasti.

"Za to patří nejenom dík mým podřízením, ale já jsem přesvědčen o tom, že k tomu patří také adekvátní odměna," uvedl. "Každý si může udělat svůj úsudek, každý mě za to může kritizovat. Já si za tím stojím," dodal ministr.

ČTĚTE VÍCE:

"A porovnejte si, prosím, ty položky," odkázal k informacím, které v úterý zazněly na tiskové konferenci. Na té ministr uvedl, že se například díky změně ve způsobu vyplácení dávek podařilo státní pokladně ušetřit 800 milionů korun. "Šetříme provozní výdaje státu o miliony korun," uvedl Drábek s tím, že proti tomu jsou odměny jeho spolupracovníků zanedbatelné.

Anketa

Jak vysokou roční odměnu považujete u státního úředníka za přiměřenou?

Jeden měsíční plat 4512
Dva platy 865
Pět platů 156
Deset platů 47
Ve zvláštních případech i více než dvanáct platů 192

Úsporami v rezortu se může pochlubit například i ministerstvo spravedlnosti. Na rozdíl od Drábka však ministr Jiří Pospíšil (ODS) za "zahájení plnění úsporných opatření v oblasti financí" odměňoval částkami značně nižšími.

Méně peněz na dávky a podporu

V letošním roce se ministerstvo práce chystá ušetřit tři miliardy korun na výdajích na sociální dávky a podporu. Podle Drábka je to možné díky "důslednému vyžadování podmínek", veřejné službě či kontrole v systému docházky nezaměstnaných. Převedením vyplácení všech dávek z radnic do úřadů práce může stát podle ministra vydávání příspěvků a podpor lépe sledovat. Další peníze chce rezort ušetřit na informačních technologiích. Celková úspora by měla dosáhnout výše 3,8 miliardy korun.

Na překvapivě vysoké odměny náměstků na ministerstvu práce přišel server Lidovky.cz, který s pomocí informačního zákona zjišťoval, jak si ministři v loňském roce vzali k srdci premiérovu výzvu, aby odměny rozdělovali střídměji.

Ukázalo se, že ze všech ministrů byl ke svým podřízeným nejštědřejší právě Jaromír Drábek. Jednomu ze svých zástupců udělil prémie v celkové výši 1 015 000 korun a zdvojnásobil mu tím jeho roční příjem (jeho standardní plat totiž dosahoval 1,2 milionu korun). Měsíčně bral v průměru 187 tisíc korun, tedy více než premiér. Další z Drábkových náměstků na výplatní pásce v roce 2011 našel odměny za 790 tisíc, třetí 590 tisíc a čtvrtý 490 tisíc korun.

K TÉMATU:

Kolik brali Drábkovi náměstci a poradci?
Roční příjemz toho odměny
Náměstek 12 244 3091 015 000
Náměstek 21 750 067590 000
Náměstek 31 725 714790 000
Náměstek 41 268 584460 000
Poradce 11 009 834276 000
Poradce 2967 143170 000
Poradce 3633 172115 000

Jména nezveřejním

Jak si jeho náměstci jednotlivé odměny rozebrali, ale Drábkův rezort nezveřejnil. "My jsme v tomto ohledu v právním lynči mezi dvěma zákony. Jeden zákon říká, velmi zjednodušeně, zveřejňovat, druhý říká nezveřejňovat," bránil se ministr.

Ačkoli loňský rozsudek Nejvyššího soudu jasně řekl, že příjmy vysoce postavených úředníků není možné utajovat, podle Drábka na druhé straně stojí zákon na ochranu osobních údajů. "My jsme zvolili tu formu, která vyhovuje oběma zákonům. To znamená uvedli jsme konkrétní částky konkrétních lidí," řekl Drábek. K uveřejnění jmen společně s odměnami přitom vyzval i metodický pokyn ministerstva vnitra a Úřadu na ochranu osobních údajů.

Ministr práce a sociálních věcí je ale přesvědčen, že kdyby tak učinil, byl by to nesprávný postup. "Nemyslím si, že by byl tak vysoký společenský zájem na tom, aby to byla veřejná informace - který z mých náměstků dostal kterou z oněch konkrétních částek," hájil své rozhodnutí.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat