Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Drobil vrací úder: Jako Knetig v tom jede i Michálek

Pavel Drobil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Drobil. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Otřepaným pořekadlem si pomohl odstupující šéf životního prostředí Pavel Drobil, pokud má srovnat roli někdejšího ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka a ministerského poradce Martina Knetiga: "Pane bože, ten člověk je pro mě ve srovnání s panem Knetigem jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet," popsal LN Drobil.

Čtěte více

Drobil odkazuje na přepis nahrávek, které zveřejnil deník MfD. "Když jsem to četl, tak mi málem vypadly oči. Ten člověk tam říká, že taková nějaká malá korupcička a malé zmanipulování tak, aby si to dokázal srovnat s vlastním svědomím, tak do toho by šel," cituje Drobil.

"Něco té poradě vedení podsunu a něco ne. A u některých těch větších věcí už ne," zlobí se odstupující ministr.

"Tolerovat nějaké věci znamená udělat nějakou čáru"
O co jde? Michálek na zveřejněných přepisech mimo jiné říká: "Opravdu: bral jsem za to, že jestliže tady byly nějaké věci, že Havránek si účtoval u jistého..., a jestli něco mělo svoji veřejnou zakázku," říká a ve výčtu pokračuje. "Bral jsem za to, že tolerovat nějaké věci znamená udělat nějakou čáru za tím, co bylo, nešťourat se ve věcech historických. Ale opravdu jsem nepředpokládal, že je cílem udělat z fondů dojnou krávu, když to přeženu," dodává.

Co říká Michálek na nahrávkách

Michálek: (...) A teď pominu věci víry, ale spoléhal jsem, že jsou nějaké hodnoty, které prostě člověk má, a člověk dokáže x věcí tolerovat. Ale představa nějakého velmi aktivního angažmá v něčem, co třeba já vnímám, že není to pravé ořechové, to pro mě bylo překvapení, že to je až tak to… Rozumím tomu, že je tady spoustu věcí k řešení, a u nějakých těch dvou třech věcí z deseti, někdo telefonuje, někdo něco požaduje, a dá se řekněme ten proces udělat tak, aby i dovnitř vypadal, že probíhá jako by transparentně, že jsou ti lidi vtaženi do diskuse. …. Ale to, jak to dneska smluvně leží běží mně je jedno… a jestliže ono to už proběhne tou poradou... samozřejmě že by tam mohl stylově nějakou věc udělat nebo nějakou věc tam vůbec nedat. (...) Co chci říct, je, že prostě vnímám, že jsou nějaké jako by mantinely, kde se lze pohybovat, aniž by to pro člověka znamenalo nějak jako by šlapat po svém svědomí, když to tak řeknu. Já vlastně jsem zaujmul takový postoj, že já nechci jako by vědět, co dělá nebo nedělá Dušan (Michálkův náměstek Fibingr).

Zdroj: MfD.

Michálek se však proti nařčení, že menší korupci se nebránil, ohrazuje. "O tom, že bych bral úplatky, nevím. Pokud k tomu má pan ministr důkazy, ať je rovněž předloží," řekl LN. "Jediná věc, o které vím, že jsem kdy přimhouřil oči, byla jeho žádost, abychom na fondu zaměstnali lidi, které on v rámci snižování stavů propustil," uzavírá Michálek.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...