27. června 2012 18:56, aktualizováno  21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiala prodloužil plzeňským právům akreditaci o rok

Ministr školství Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Petr Fiala | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministr školství Petr Fiala prodloužil magisterskému programu plzeňských práv akreditaci o rok, aby studentům ulehčil situaci. Fiala to řekl po dnešním mimořádném jednání se zástupci Akreditační komise a Západočeské univerzity.

Rozhodnutí exministra Josefa Dobeše (VV) o prodloužení akreditace do roku 2016 Fiala zrušil. Už dřív ministerstvo zakázalo škole přijímat nové studenty. Akreditaci má program do října 2013. Vznikl tak prostor, aby Západočeská univerzita vytvořila dostatečné podmínky pro dokončení studia, řekl Fiala.

ČTĚTE TAKÉ:

Tento krok podle něj dává současným studentům reálnou šanci dostudovat v Plzni, neohrožuje kvalitu vzdělávání a zároveň obnoví důvěru v akreditační proces a rozhodování ministerstva. Děkanovi fakulty Janovi Paulymu se ale rozhodnutí nelíbí. Podle něj zaručuje dokončení studia jen těm, kteří nyní půjdou do pátého ročníku.

Akreditaci dostala univerzita, nikoli fakulta. "Univerzita bude hledat způsoby, jak Akreditační komisi přesvědčit, že zajistí kvalitu dostudování," uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková. Univerzita podle ní musí zajistit požadovanou kvalitu vzdělávání a případně si za rok opět podat žádost o prodloužení akreditace na dostudování. "Jde nám o ochranu studentů," dodala.

Hlavní body ze stanoviska Akreditační komise:

  • magisterskému programu Právo a právní věda se prodlužuje akreditace do 31. října 2013 výhradně na dostudování studentů druhého až pátého ročníku, přičemž Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Univerzita Palackého přislíbily ZČU pomoc.
  • na začátku každého semestru musí škola Akreditační komisi předkládat kontrolní zprávy o tom, kdo bude zajišťovat klíčové právní disciplíny.
  • Akreditační komise doporučuje, aby ministerstvo školství jmenovalo nezávislé členy zkušebních komisí při státnicích na oboru Právo a právní věda ZČU; ZČU by měla požádat Univerzitu Karlovu, Masarykovu univerzitu a Univerzitu Palackého, aby nad státními zkouškami převzaly dohled.

"Nám byla dána možnost, abychom během této doby přesvědčili Akreditační komisi o tom, že všichni stávající studenti, to znamená studenti ve všech ročnících fakulty právnické, mohou dostat prostor na dostudování, a to právě třeba i v Plzni," komentovala dnešní rozhodnutí rektorka ZČU Ilona Mauritzová.

Podle děkana ale bude fakulta analyzovat veškeré možnosti obrany. "Pokud mi někdo bude tvrdit, že když dáme nějakou kontrolní zprávu, tak že připadá v úvahu prodloužení akreditace, tak se mi vysmívá, protože jestliže mám rozhodnutí na jeden rok, tak mi ukažte toho kouzelníka, který bude schopen personálně i ekonomicky zabezpečit chod fakulty," uvedl Pauly. Povede to prý k odchodům učitelů i studentů.

Do pětiletého programu chtěla letos plzeňská fakulta přijmout 300 studentů, zákaz přijímání označilo vedení školy za likvidační. Fakulta neví, zda bude moci přijmout do prvního ročníku nové bakaláře, jichž se na tříletý obor veřejná správa hlásí přes 160 na 100 míst. Ministerstvo školství to počátkem května fakultě zakázalo, ale zároveň prodloužilo akreditaci programu o čtyři roky. ZČU podala rozklad.

Přestup není možný

Akreditační komise v březnu podala návrh na odebrání akreditace, bývalý ministr Dobeš ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky. "Byla to právně podivná situace," řekl Fiala. Podle něho stejně hrozilo, že by akreditace mohla být kdykoliv v budoucnu zrušena. Dobešovo rozhodnutí prý navíc vyvolalo nejistotu v akademické obci, když ministerstvo nerespektovalo stanovisko komise.

Zástupci právnických fakult v Praze, Brně a Olomouci potvrdili, že se k nim snaží dostat stovky plzeňských studentů. Přestup prý ale není možný. Mohou se jen znovu přihlásit ke studiu a v lepším případě jim může být prominuta přijímací zkouška.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz