14. prosince 2009 7:34, aktualizováno  10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr financí Janota zůstává ve vládě, vyhověl Fischerově žádosti

Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota (vpravo) na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny, která jednala 25. září v Praze o rozpočtu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota (vpravo) na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny, která jednala 25. září v Praze o rozpočtu. | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota zůstává ve funkci. Premiér Jan Fischer ho požádal, aby ve vládě zůstal. Janota jeho žádosti vyhověl. Oba politici jednali o ministrově dalším působení ve vládě poté, co Poslanecká sněmovna minulý týden hlasy levice proti vůli kabinetu přepracovala podobu státního rozpočtu na příští rok.

"Za vysokou přidanou hodnotu mé vlády jsem vždy pokládal skutečnost, že nejde o kabinet levicový ani pravicový, ale o kabinet odborníků. A za takový ho chci považovat i nadále. Jedním z takových odborníků je pro mne i ministr financí Eduard Janota," uvedl podle vládního mluvčího Romana Proroka premiér Fischer po schůzce.

Fischer se s ministrem sešel už po osmé ráno. Zabývali se věcnou analýzou struktury rozpočtu pro příští rok a východisky, které má vláda v rámci zákonných nástrojů k dispozici, uvedl Prorok. S výsledky své analýzy chtějí ještě dnes seznámit vládu.

Dále čtěte:

Poslanecká sněmovna minulý týden hlasy levice proti vůli kabinetu přepracovala podobu státního rozpočtu na příští rok. Předseda vlády bezprostředně po hlasování uvedl, že pozměňovací návrhy, které se týkají více než 12 miliard korun, zlikvidovaly podzimní úsporný balíček vlády.

Poslanci přes nesouhlas vlády přesunuli miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostal na úroveň 5,7 procenta.

ČTK, Lidovky.cz