Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr financí má tajné nahrávky ze setkání šéfredaktorů novin

Česko

  21:40aktualizováno  10. března 8:10
Ministr financí disponuje tajně pořízenou nahrávkou z diskuse šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků. Schůzka se konala v úterý v podvečer v redakci MF DNES.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Šéfredaktoři českých deníků a týdeníků diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny,

Kalousek: Do hodiny rozešlu podrobné prohlášení

Miroslav Kalousek nechce říct, kdo mu nahrávku předal. "Píšu k tomu  podrobné prohlášení, které do hodiny zveřejním. Protože jedno slovo na vysvětlení nestačí," řekl Kalousek krátce před osmou hodinou ranní Radiožurnálu. Už ve středu večer pro server Aktuálně.cz naznačil, že nahrávku nehodlá zveřejnit. "Ať si to zveřejní sami, mě to nezajímá," prohlásil Kalousek. "Nahrávka se ke mně dostala velmi zvláštní cestou, jakou, neřeknu."

kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy. Hovořili také o ekonomických dopadech, které by tento krok na mediální trh měl.

O dvacet čtyři hodin později, ve středu v 18.00 kontaktoval ministr financí Miroslav Kalousek šéfredaktora MF DNES a oznámil mu, že disponuje videozáznamem z tohoto setkání. Nechtěl říci, kdo mu tento záznam poskytl, tvrdí ale, že on za natočením schůzky nestál. Sestřih ze záznamu prý Kalousek hodlal zveřejnit ve čtvrtek v pořadu Hyde Park na České televizi. To se však zřejmě nestane (viz box).

"Jsem v naprostém šoku, nikdy v životě jsem neslyšel o tom, že by byly štěnice či videokamery nasazeny přímo v redakci novin," řekl šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský. Společnost MAFRA, která vydává MF DNES a Lidové noviny, se obrátí na policii s žádostí o vyšetření nelegálního natáčení přímo v zasedací místnosti redakce.

Člen představenstva MAFRA a šéfredaktor LN Dalibor Balšínek informoval o Kalouskově telefonátu premiéra Petra Nečase a prezidenta republiky. "Setkání šéfredaktorů bylo transparentní schůzkou. Krok ministra financí považujeme za naprosto neuvěřitelný útok na svobodu tisku," řekl Balšínek.

Autor: