Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máme rámcovou dohodu o úsporném balíčku, informoval Stanjura prezidenta

Česko

  7:05aktualizováno  10:40
Ministr financí Zbyněk Stanjura zamířil ráno za prezidentem Petrem Pavlem, aby ho informoval o rámcové dohodě pětikoalice o balíčku ke konsolidaci veřejných financí. „Dlouhé, tvrdé jednání máme v zásadě za sebou,“ řekl Stanjura. Detaily balíčku podle ministra vláda doladí při středečním jednání a představí ho ve čtvrtek před polednem.

Špičky vládních stran o balíčku v úterý jednaly téměř sedm hodin, ale dohodu o úsporách a výši daní ještě neuzavřely.

Dohodu chtějí vládní strany oficiálně představit ve čtvrtek v poledne a to v symbolickém čase – za pět minut dvanáct.

„Cílem je mít za sebou na přelomu června a července první čtení,“ řekl Stanjura po jednání na Hradě ke schvalování balíčku ve Sněmovně.

Stanjura zdůrazňuje, že schodek rozpočtu se v příštím roce musí snížit o 70 miliard korun. „Ale musíme si uvědomit, že mezitím jsme schválili některé zákony, které zvyšují výdaje,“ řekl ve středu na Hradě po dvouhodinovém jednání s prezidentem Pavlem.

Jde třeba o to, že na obranu nově každý rok musí jít 2 procenta HDP, což pro příští rok znamená zvýšení výdajů na obranu zhruba o 48 miliard korun. O to vyšší budou muset být úspory obsažené v konsolidačním balíčku.

„Myslím, že jsme se za těch skoro sedm hodin posunuli, abychom tu shodu dokázali najít, abychom ji byli schopni také v nejbližších dnech představit veřejnosti. Myslím, že už jsme téměř před finále,“ řekl v noci po jednání koalice předseda KDU-ČSL, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Místo současných tří sazeb DPH (10, 15 a 21 procent) chce Stanjura prosadit dvě sazby. Aktuální varianta DPH, o níž koalice uvažuje, je 12 a 21 procent. Potraviny, u nichž je nyní DPH 15 procent, by tak mohly mírně zlevnit, pokud by si prodejci po poklesu daně u potravin jen nezvýšili svou marži.

Ve hře je rušení také řady daňových výjimek, například školkovného či daňové slevy na nepracující manželku či na manžela.

Šetření bude znamenat také škrty v množství peněz na platy státních zaměstnanců. Koalice chce seškrtati národní dotace v řádu desítek miliard korun. Peníze má přinést i opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance.

„Bude třeba, aby ty návrhy byly dobře vysvětlené, když jsou nepopulární, což budou,“ řekl prezident Pavel k chystanému úspornému balíčku vlády minulý týden po jednání s premiérem Petrem Fialou.

31. března 2023

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...