Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediný možný krok, říká koalice o Gazdíkovi. Opozice mluví o másle a mafii

Česko

  11:49aktualizováno  12:25
Rezignace ministra školství a místopředsedy hnutí STAN Petra Gazdíka kvůli jeho spojení s obviněným podnikatelem Redlem z kauzy DPP byla podle koaličních partnerů jediným správným východiskem. Premiér Petr Fiala označil jeho rozhodnutí za čestné, naopak opozice v souvislosti s Gazdíkovým koncem kritizuje STAN a jeho účast ve vládě.

„Beru na vědomí rozhodnutí Petra Gazdíka rezignovat na funkci ministra. Děkuji mu za jeho dosavadní práci. Oceňuji jeho krok a beru ho jako výraz změny politické kultury, kterou chce tato vládní koalice uplatňovat. Podle všech dostupných informací není Petr Gazdík ani obviněn, ani vyšetřován. Jde tedy o čestné řešení, na než jsme poslední léta nebyli ve vysoké politice zvyklí,“ napsal na twitteru premiér Fiala.

Rezignace ministra školství Petra Gazdíka byla podle šéfa koaličních Pirátů Ivana Bartoše jediným možným krokem. Bartoš to v neděli řekl České televizi. Předsedkyně Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že v podobných případech v nynější vládě platí presumpce viny.

Vicepremiér Bartoš považuje Gazdíkovu rezignaci za jediné možné řešení, kontakty s „hlavou zločinecké organizace“ označil v ČT za děsivé. Na jednání se STAN i v rámci celé vládní koalice je podle něj nyní třeba jednat o tom, aby vláda byla od července, kdy začíná její předsednictví, kompletní.

„Je dobře, že Petr Gazdík ze svých vazeb na Michala Redla vyvodil odpovědnost. Voličům jsme slíbili změnu. Ta spočívá i v tom, že pro politika platí v takto závažných případech presumpce viny,“ napsala ČTK Pekarová Adamová. Podotkla, že podobného postupu nebyla minulá vláda pod vedením Andreje Babiše (ANO) schopná.

Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný na twitteru uvedl, že Gazdíkův krok má jeho velký respekt. „Nebylo zvykem se k podobným věcem postavit čelem. Je to výraz politické kultury zcela jiné kategorie než dříve. Teď je důležité nalézt pro klíčový resort školství kvalitního nástupce. Vzdělávání je nadále prioritou,“ napsal.

Opozice kritizuje hnutí STAN

Rozhodnutí ministra školství Petra Gazdíka (STAN) odejít kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem z vlády bylo podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše nevyhnutelné. Babiš to v neděli sdělil ČTK. Podle šéfa opoziční Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury je jediným řešením odchod celého hnutí STAN z vlády.

Podle Babiše je evidentní, že má Gazdík „tunu másla na hlavě“. Po všech jeho lžích byla rezignace nevyhnutelná. Post poslance si samozřejmě ponechá, protože by bez státu neměl ani na chleba,“ sdělil ČTK Babiš. Gazdík byl však podle něj jen jedním „chapadlem“. „Skutečnou hlavou hydry je pan (předseda STAN Vít) Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra,“ uvedl.

Rakušan v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce následně řekl, že podobné výroky očekával. Babišovi se podle něj evidentně nelíbí, že policie má zcela volné ruce, není pod tlakem a může bez vlivu ministra vnitra rozhodovat o své organizaci. „Pokud bych měl vliv na policii a uplatňoval ho, nedošlo by k takové realizaci,“ uvedl. Ocenil, že policejní prezident Martin Vondrášek nikomu neposkytuje nadstandardní informace.

Tím, že nechává Starosty ve vládě, schvaluje podle Babiše premiér Petr Fiala (ODS) „mafiánské a loupežnické“ praktiky STAN. Fialu kritizuje také šéf opoziční SPD Tomio Okamura. Premiér nese plnou odpovědnost za vládu a strká hlavu do písku, uvedl. „Neumí se k situaci postavit čelem a chování představitelů STAN po celou dobu toleruje,“ uvedl Okamura.

Starosty označil Okamura za „politicko-kšeftařský projekt“. „Jeho vrcholní představitelé jsou součástí organizovaného zločinu a napojení na mafii. Nikdy neměli být ve vládě, takže jediným řešením je odchod celého STAN z vlády,“ uvedl.

Rezignaci Gazdík oznámil v neděli dopoledne na svém twitterovém účtu. „Necítím se ničím vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN,“ napsal. Půjde o první změnu ve vládě Petra Fialy (ODS) od jejího prosincového jmenování.

Redl patří mezi 11 obviněných v kauze pražského dopravního podniku, dalším je bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Gazdík při oznámení demise uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v Evropské unii v druhé polovině roku.

V případu Gazdík nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon. Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN.

V neděli napsal, že stýkat se s Redlem byla chyba. „Nebo naivita, což je u politika také chyba. To je vše, čím se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys,“ uvedl končící ministr, který odchází i z funkce místopředsedy hnutí STAN.

Autoři: ,