11. července 2012 7:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger hledá úspory, pod jednou střechou skončí léky a orgány

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | foto: Lidové noviny

PRAHA Peněz není nazbyt, ministerstvo zdravotnictví proto přichází s dalším úsporným opatřením: chce sloučit dva „své“ ústavy. Pod jednou hlavičkou by měly v budoucnu působit Státní ústav pro kontrolu léčiv a Koordinační středisko transplantací.

„V současné chvíli je předmětný záměr předkládán legislativní radě vlády,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Kdy se organizace spojí a kolik tím rezort ušetří, prozatím ministerstvo neuvádí. Mezi odborníky už se přesto zvedla vlna odporu. Nápad jim připadá nešťastný.

ČTĚTE TAKÉ:

Například podle viceprezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka se pod jednu střechu dostanou výrobce a jeho kontrolor. „Lékový ústav bude distribuční agenturou a současně sám sobě kontrolou,“ upozornil Havlíček.

Oba úřady mají dnes stejného šéfa

Připomenul, že na začátku května, kdy dostal lékový ústav nového šéfa – právě ředitele koordinačního střediska Pavla Březovského – se plánoval přesně opačný postup. Lékový ústav vydal tiskové prohlášení, ve kterém slíbil, že Březovský ze své předchozí funkce odejde, protože by se jinak dostal do střetu zájmů.

Z lidské krve, tkání a buněk, jejichž pohyb má koordinační středisko na starosti, se totiž mohou vyrábět také léky. A ty pak pouští na trh a kontroluje právě lékový ústav.

Výrobcům léků se nápad líbí

Podle hematologa a bývalého šéfa Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera navíc lékový ústav obě agendy zastat nezvládne. Už dnes má co dělat, aby vůbec splnil svůj pět let starý úkol přecenit všechny úhrady léků na českém trhu. „Přibrat si k tomu krevní deriváty je trochu velké sousto,“ domnívá se Klener.

Naopak výrobcům léků se nápad líbí. „Je pravda, že lékový ústav by měl hlavně stihnout to, co měl na starosti doposud a co nezvládal. Na druhé straně v osobě pana doktora Březovského máme právě člověka, který dokáže zastřešit obě instituce,“ říká šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.