Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotka odvolá ministra Mládka. Skončí kvůli sporu o ceny mobilních operátorů

Česko

  15:12aktualizováno  18:44
PRAHA - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ve vládě skončí. V pondělí to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Mládek minulý týden čelil velké kritice kvůli sporům o tarify mobilních operátorů. To byl podle předsedy vlády jeden z hlavních důvodů, proč musí Mládek z kabinetu odejít.

Jan Mládek. foto: Lidové noviny

Bohuslav Sobotka sdělil Mládkovi rozhodnutí v pondělí ráno. Ve čtvrtek pak záležitost projedná s prezidentem Milošem Zemanem. Přitom ještě minulý týden premiér řekl, že svého stranického kolegu z ČSSD navzdory kritice ve funkci podrží.

Ministr Mládek by měl ve funkci skončit na konci února, náhradu chce mít premiér už na začátku dalšího měsíce. Na Hrad už podle všeho půjde se jménem kandidáta.

Mládkova tisková konference

Mládek během odpolední tiskové konference po oznámení premiéra odmítl, že by selhal v oblasti cen mobilních dat. „Chci odmítnout, co je mi podsouváno, že jsem selhal, je to mimo mé kompetence,“ řekl. Postoji premiéra dle svých slov nerozumí. Na MPO se podle Mládka staly chyby v komunikaci, ministerstvo ale nejednalo proti politice vlády. Sobotka se řídil podle svých PR poradců, dodal.

Podle Mládka byla proti němu vedena mediální kampaň. „Možná jsem ze staré školy, která jedná podle ekonomických dat a ne podle výstupu médií,“ řekl Mládek na tiskové konferenci.

Mediální kampaň byla podle Mládka vedená Andrejem Babišem. Na dotaz, jaký prospěch z toho ministr financí měl, Mládek odpověděl, že „kdybych nebyl významný ministr, neměl by důvod ji vést“. Mládek dodal, že je svým odvoláním zklamán, na druhé straně však pro něj prý bude větší možnost odpočinku úlevou.

Resort průmyslu měl podle něj pod jeho vedením jasné cíle, z nichž většina byla splněna. Zmínil například podporu exportu, rozhodnutí o takzvaných těžebních limitech hnědého uhlí v severních Čechách nebo zachycení nové průmyslové revoluce odstartováním debaty o takzvaném průmyslu 4.0.

Kritika kvůli novele elekomunikačního zákona

V posledních dnech čelil ministr průmyslu značné kritice kvůli vyjadřování svého resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka řekl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil.

“Oblast mobilních dat bude jednou z priorit pro nového člena vlády,“ uvedl premiér. Podle něj se mu ve snaze dosáhnout snížení ceny mobilních dat nedostávalo ze strany ministerstva dostatečné podpory. „Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost,“ dodal Sobotka.

Sobotka v pondělí řekl, že Mládek za tři roky ve vedení resortu odvedl velký kus práce. „Chci mu za to jednoznačně poděkovat. Odvedl hodně práce, pokud jde o podporu investic či exportu, nicméně v poslední době jsem nebyl jako předseda vlády spokojen s tím, jak MPO pracuje,“ řekl.

O změně musí ještě přesvědčit prezidenta Zemana. „Pan premiér požádal pana prezidenta o setkání, to je naplánováno na čtvrteční odpoledne. V tuto chvíli nemám k věci žádný další komentář,“ sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Bude novým ministrem Tomáš Prouza?

V souvislosti s hledáním nového ministra se objevilo jméno státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáše Prouzy. Ten odmítl komentovat spekulace, že by Mládka v čele MPO mohl nahradit. „Premiér to řekl jasně, jako první to chce říct prezidentovi,“ uvedl pro ČTK. Na přímou otázku LN státní tajemník Prouza neodpověděl.

Na dotaz, zda si dovede představit, že by po něm do ministerského křesla usedl Tomáš Prouza, Mládek na tiskové konferenci odpověděl, že si dovede „představit mnoho věcí“. Mluvčí prezidenta Ovčáček v souvislosti s Prouzou jako možným novým ministrem průmyslu uvedl, že má blízko k neziskovým organizacím útočícím na Zemana.

Vztah Prouzy se zástupci Pražského hradu je dlouhodobě napjatý, přeli se například kvůli bezpečnostním kontrolám na Hradě, migraci nebo vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra.

Podle informací serveru E15 by ale mohl v čele resortu stanout i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Mládek je třetím ministrem ČSSD, který končí ve funkci. Na konci listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády.

Mládek v Sobotkově vládě působil od jejího vzniku v lednu 2014. Mezi lety 2005 a 2006 byl ministrem zemědělství.

Dění okolo Jana Mládka

  • Jako ministr se v poslední době mimo jiné zabýval situací kolem těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Mládek například předložil návrh, aby stát OKD půjčil 700 milionů korun, což kabinet loni v létě schválil. Vláda dnes rozhodla, že státní podnik Diamo nekoupí OKD, jak navrhoval Mládek.
  • Mládek nedávno vzbudil rozruch svým návrhem zrušit možnost vyjednat u mobilních operátorů lepší než ceníkovou cenu volání. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) označil Mládkův návrh za nesmysl. Mládek kvůli mobilním operátorům čelil silné kritice. Kromě návrhu na zákaz individuálního sjednávání cen byl kritizován i výrok jeho náměstka Lubomíra Bokštefla, že pokud lidé chtějí stejně výhodné tarify jako v Polsku, mají jet do Polska. Premiér Sobotka 17. února Hospodářským novinám řekl, že Mládka ani po kritice novely zákona neodvolá. "Své ode mě slyšel. Odpovědnost nenese jen on, ale i Český telekomunikační úřad, který má na starosti regulaci operátorů," řekl premiér.
  • Mezi další témata Mládkem vedeného resortu například patřilo schvalování kompenzací pro propuštěné horníky, diskuse kolem podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů nebo výběr lokality pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu.
  • Velkou pozornost Mládek budil v souvislosti s jednáním o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí, které nakonec vláda na jeho návrh částečně (v lomu Bílina) prolomila.
  • Před loňskými senátními volbami Mládek, který kandidoval na Táborsku, řekl, že pokud by neuspěl, zvažoval by odchod z vlády. Po neúspěchu ve druhém kole dal svou funkci k dispozici, premiér Sobotka jeho rezignaci nepřijal. Do Senátu Mládek neúspěšně kandidovat již v roce 2010.
  • Po volbách do Sněmovny v roce 2013 byl Mládek jedním z ministerských adeptů, k nimž vyjádřil své výtky prezident Miloš Zeman. Vadilo mu, že Mládek v minulosti nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Podle některých médií byly důvodem zamítnutí Mládkovy někdejší kontakty s ruskými podnikateli, u nichž prý existovalo podezření, že pracují pro ruské zpravodajské služby. Mládek k tomu tehdy řekl, že jeho prověrku NBÚ pouze přerušil a nedokončil. Zdůvodnil to tím, že ji již nepotřeboval.
  • Rozruch vzbudil v roce 2013 Mládkův výrok při projevu na sjezdu ČSSD. Mládek, tehdejší stínový ministr financí, řekl, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění, a parazitují tak na zaměstnancích. Jeho slova odsoudil tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se od jeho slov distancoval. Mládek se za svůj výrok posléze sám omluvil s tím, že byl "mediálně neobratný".

Přehled personálních změn ve vládě Bohuslava Sobotky

předseda vlády v pondělí oznámil, že ke konci února odvolá ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka:

  • 3. října 2014 - V čele ministerstva pro místní rozvoj skončila Věra Jourová (ANO), která se stala evropskou komisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví. Nástupkyní Jourové v čele ministerstva se 8. října stala Karla Šlechtová (za ANO), která do té doby vedla odbor evropských fondů na Úřadu vlády.
  • 12. listopadu 2014 - Demisi podal ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Byl kritizován opozicí i koaličními partnery mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic. Novým ministrem dopravy se 4. prosince stal Dan Ťok (za ANO), který předtím vedl stavební firmu Skanska.
  • 10. února 2015 - Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že ministryně spravedlnosti Helena Válková, navržená do vlády jeho hnutím, podala demisi k 1. březnu. Do čela resortu byl 12. března jmenován dosavadní náměstek ministerstva spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
  • 17. června 2015 - Prezident Miloš Zeman jmenoval novou ministryní školství dosavadní náměstkyni ministra pro lidská práva, Kateřinu Valachovou (bezpartijní, za ČSSD). Nahradila Marcela Chládka (ČSSD), jehož premiér navrhl odvolat v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na jeho úřadu.
  • 30. listopadu 2016 - Prezident Zeman jmenoval nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a nového ministra pro lidská práva Jana Chvojku (oba ČSSD). Dosavadní ředitel motolské nemocnice Ludvík nahradil Svatopluka Němečka (ČSSD), poslanec Chvojka vystřídal Jiřího Dienstbiera (rovněž ČSSD).
  • 20. února 2017 - Premiér Sobotka oznámil, že Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Sobotka novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce.
Autoři: ,