Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechyboval jsem, nerezignuji, žádné držhubné nebylo, hájí se Jurečka

Česko

  16:20aktualizováno  17:10
„Nahrávky jsem neslyšel, ale ať je zveřejní kompletně,“ vyzval na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odvolaného generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Místopředseda vlády dále doplnil, že postupoval v souladu se zákonem o státní službě a že výtky na Najmonovu práci byly již za vlády Andreje Babiše.

„Výzva opozice mi přijde absurdní. Postupoval jsem v souladu o státní službě, dokazuje to i korespondence mezi bývalým premiérem Andrejem Babišem a exministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou,“ řekl Marian Jurečka. Podotkl, že problémy s dnes již bývalým generálním ředitelem Úřadu práce Viktorem Najmonem byly v minulosti.

Jurečka tvrdí, že žádné „držhubné“ neproběhlo. Prohlásil ale, že je připravený spolupracovat s policí, aby se vše vyjasnilo. Přeje si také, aby Najmon zveřejnil veškeré nahrávky, pokud je má, protože podle ministra práce, ač nahrávku neslyšel, nezazněl celý kontext.

Tisíce lidí nedostávaly dávky včas

„V posledních měsících jsem s Najmonem opakovaně hovořil. Začal jsem vnímat, že Úřad práce přestává plnit povinnosti vůči občanům této země a neplní zákonné lhůty při vyplácení dávek. Coby ministr nemám manažerské kompetence jako on,“ odůvodnil Jurečka, proč se s exgenerálním ředitelem rozloučil. Podle svých slov nepochybil, a tak nevidí důvod k rezignaci.

Jurečka vyloučit i to, že by Najmonovi nabízel takzvanou trafiku, když rezignuje sám. „Tvrzení, že jsem panu Najmonovi nabízel lepší místo je z říše science-fiction,“ reagoval Jurečka. Na dotaz, zda může zaručit, že žádná nahrávka, kde by měl nabízet peníze nebo místo, odpověděl Jurečka: „Znovu opakuji, postupoval jsem podle služebního zákona.“

Místopředseda vlády dále sdělil, že jeho bývalý podřízený měl delší dobu od hejtmanů z krajů informaci, že dochází ke zneužívání dávek na solidární domácnost, tehdejší ředitel ÚP s tím ale podle Jurečky nic nedělal, změnil to až nově nastupující ředitel.

Ministr práce Marian Jurečka nabídl odvolanému generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci. Uvedla to čtvrteční MF DNES s odkazem na nahrávku, kterou si Najmon při rozhovoru s Jurečkou pořídil.

Najmon uvedl, že přijmout mimořádnou odměnu a odejít z Úřadu „dohodou“ bylo pro něj nepředstavitelné. Počítal s tím, že taková nabídka od Jurečky přijde a chtěl ji mít zaznamenanou.

„Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za ‚držhubné‘ nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ poznamenal k rozhovoru s Jurečkou. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Jurečka od loňska opakovaně vyjadřoval nespokojenost s řízením Úřadu práce. Ve zveřejněné nahrávce ministr Najmonovi říká, že mu půlhodinová debata neukazuje, že by Najmon své řízení změnil. Jurečka uvádí, že v Najmona jako manažera nemá důvěru a nevidí smysl v pokračování „půlročního pingpongu“, který podle něj není ku prospěchu úřadu.

Předseda vlády Petr Fiala ve čtvrtek novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. „S úřadem práce a vedením úřadu práce byl dlouhodobě velký problém. Stěžovala si na to řada lidí. Byla to situace, která byla dlouhodobě neúnosná,“ uvedl premiér. Komentovat obsah dnes zveřejněného článku nechtěl, protože ho zatím nečetl.

Hnutí ANO vyzvalo premiéra k odvolání Jurečky, pokud se potvrdí, že porušil služební zákon. Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček v tom vidí vydírání. „Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen,“ řekl Havlíček.

Jurečkovo vyhození Najmona prověří protikorupční policie. Zajímá se o nahrávku. NCOZ prošetří informace k případu „z důvodu věcné příslušnosti“. „Stejně jsme postupovali v obdobných případech i v minulosti,“ uvedla policie.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně a v polovině února ho z funkce odvolal. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Měl by ministr Jurečka kvůli kauze Najmon rezignovat?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

ANO6543
NE880
Autoři: , ,