17. července 2018 15:03, aktualizováno  16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Krčál nabídl demisi na svou funkci kvůli podezření z plagiátu, nahradit ho může Maláčová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Petr Krčál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Krčál | foto: ČTK

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál na mimořádné tiskové konferenci v úterý oznámil, že odstupuje ze své funkce. Učinil tak v souvislosti s podezřením z plagiátu ve své bakalářské práci. Předseda ČSSD jeho rezignaci přijal, do funkce navrhuje nynější ředitelku Odboru rodinné politiky resortu, Janu Maláčovou.

„Dnes jsem nabídl předsedovi strany Janu Hamáčkovi rezignaci a později přidám i demisi člena vlády,“ uvedl Krčál v úterý na tiskové konferenci. Připustil zároveň, že v jeho bakalářské práci mohlo dojít k pochybení.  Prezident Miloš Zeman bude s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mluvit o situaci v čele ministerstva práce a sociálních věcí v sobotu v Lánech po jednání expertního týmu hlavy státu, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček 

Babiš označil Krčálovu rezignaci za jediném možné řešení, výběr nástupce nechává na ČSSD. O situaci bude mluvit v sobotu v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, Maláčovou hodnotí pozitivně.

„Za standardní politické situace bych je nepovažoval za natolik zásadní, aby ohrozily moje postavení ministra práce a sociálních věcí. Za současné politické situace a vzhledem k tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, ale nechci být zátěží jak pro vládu, tak pro sociální demokracii,“ odůvodnil své rozhodnutí. Dodal, že nechce rovněž zatěžovat svou rodinu a ohrožovat své zdraví.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček Krčálovu rezignaci přijal. O rozhodnutí již prý informoval Babiše (ANO), jemuž prý sdělil i jméno možného nového šéfa resortu.

„Do funkce ministryně práce a sociálních věcí budu navrhovat Janu Maláčovou, současnou ředitelku Odboru rodinné politiky MPSV. Paní Maláčová je odbornicí na tutu problematiku, členka sociální demokracie. Na ministerstvu práce a sociálních věcí působí, takže nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi,“ uvedl Hamáček.

Maláčová (37) působila rok jako vedoucí oddělení institucionální komunikace Evropské unie při úřadu vlády. Od ledna 2012 do dubna 2014 byla zástupkyní Kanceláře Senátu při Evropském parlamentu, uvedla ČSSD. Magisterské tituly získala v oboru politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a oboru politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole. Je manželkou státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře. 

Krčál jako Malá

Stejně jako bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá, která minulý týden odstoupila též kvůli pochybnostem s diplomovými prácemi,  se Krčál snažil nejdřív bránit, ale nakonec se rozhodl z ministerstva odejít. V pondělí server Seznam Zprávy uvedl informace o tom, že jeho text obsahuje 25 stran, které bez citace vycházejí z cizí práce. V posudku ale jak oponent, tak i vedoucí Krčála za jeho přístup pochválili.


Krčál má bakalářský titul ze sociální pedagogiky a magisterský titul z roku 2009 z andragogiky a řízení lidských zdrojů. Ten získal na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Oba dva tituly aktivně využívá, mimo jiné ve své prezentaci na stránkách ministerstva. 

Univerzita Tomáše Bati Zlín v úterý kvůli podezření z plagiátorství také zahájila kontrolu bakalářské práce bývalého ministra.

Krčál byl uveden do funkce 27. června a byl jmenován Milošem Zemanem spolu s dalšími ministry.

Krčál vydržel ve vládě 20 dní, rekord stále drží Peake s osmi

  • V historii vlád samostatné České republiky zůstává rekordní osmidenní působení Karolíny Peake (LIDEM) v čele ministerstva obrany v prosinci 2012. Z čela ministerstva ji odvolal tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) s odůvodněním, že na ministerstvu chystala za jeho zády personální zemětřesení, a proto k ní zcela ztratil důvěru.
  • Před Krčálem, který dnes ohlásil rezignaci po 20 dnech ve funkci kvůli pochybnostem o bakalářské práci, už z koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) minulý týden odešla z podobného důvodu ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). V práci, kterou sepsala na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, se našla opakovaná shoda s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Později se objevila obdobná podezření u práce z Mendelovy univerzity v Brně, kde Malá psala práci o chovu králíků.
  • Krčál strávil v ministerském křesle jen o několik dní víc než dokumentaristka Helena Třeštíková (bezpartijní), která stála v čele ministerstva kultury v lednu 2007 pouhých 17 dní. Z kabinetu Mirka Topolánka (ODS) odešla sama kvůli údajným tlakům na personální obsazení úřadu.
  • Nikdy v historii samostatné ČR se přitom tak rychle jako nyní ministři v čerstvě jmenované vládě neměnili. Například po rezignaci Heleny Třeštíkové v lednu 2007 se na další personální změnu v druhé Topolánkově vládě čekalo osm měsíců, kdy rezignovala ministryně školství Dana Kuchtová (SZ).
  • Ostatní bývalí ministři, kteří jsou na předních příčkách pomyslného žebříčku, byli v úřadu alespoň měsíc. Řada velmi krátce působících šéfů resortů například přišla do úřadu jen krátce před tím, než skončil celý kabinet. Jen čtyři měsíce a pět dnů pak trvalo funkční období řady ministrů první Topolánkovy menšinové vlády, složené z členů ODS a nestraníků, která úřadovala od září 2006 do ledna 2007.

ČTK, Lidovky.cz
  • 46Diskuse