21. října 2014 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr, který neprojde volbami, by měl rezignovat, tvrdí Komárek

Martin Komárek (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Komárek (ANO). | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Dva ministři v senátních volbách neuspěli. V hnutí ANO může porážka ministra dopravy Antonína Prachaře posílit spekulace o tom, že by se ho Andrej Babiš rád zbavil. V ČSSD zase lze tušit něco podobného kolem ministra školství Marcela Chládka.

Ministr Chládek prohrál boj o senátní křeslo se Zdeňkou Hamouzovou. Narozdíl od stejně neúspěšného ministra dopravy Prachaře má ale ve vedení strany podporu. Není totiž tajemstvím, že se v hnutí ANO zvedají hlasy proti Prachařovi-ministrovi.

Výsledky senátních voleb

„Myslím, že ministr, který neprojde volbami, by měl rezignovat,“ míní poslanec a bývalý novinář Martin Komárek (ANO). „V případě státních voleb, které mají relativně velmi nízkou účast, je taková úvaha více na zvážení, než je to v případě voleb do sněmovny,“ dodává.

Těsně před druhým kolem senátních voleb předseda hnutí ANO Babiš (majitel společnosti MAFRA, která vydává i Lidovky.cz) avizoval, že nechce, aby Prachař vykonával funkci ministra i senátora zároveň. „Nemyslím si, že jsem s panem Babišem v nějakém sporu a výsledek neberu v žádném případě jako prohru. Budu dělat dál svoji práci a nezbývá mi než poblahopřát doktorce Seitlové k vítězství ve volbách do Senátu,“ řekl Prachař v povolebním rozhovoru pro server Lidovky.cz (VÍCE ZDE).

Práce ministrů za ANO by mělo hnutí podle Babiše vyhodnotit už v lednu. Tehdy se pravděpodobně rozhodne, zdali Prachař setrvá na ministerstvu dopravy nebo bude nahrazen. „Zastávám názor, že na místě ministrů mají být politici, kteří dané problematice rozumí,“ myslí si Komárek.

„Lidi sem nechtějí“

Ministr Prachař čelí kritice za vedení resortu od premiéra i Bohuslava Sobotky i stranického šéfa. Jsou mu vyčítány například nevyřešené personální záležitosti na Ředitelství silnic a dálnic. Podle Prachaře zprávy v médiích o jeho možném odvolání působí problémy v hledání vhodných lidí na důležité posty na ministerstvu.

Senátní souboj na Přerovsku

Senátní souboj na Přerovsku

„Spekulace o mém odvolání nejsou dobré pro celý resort, protože se sem v současnosti snažím přivádět nové lidi. A veškeré spekulace v médiích kolem mé osoby k řešení personálních otázek nepřispívají. Pokud vyjednávám s manažery na významných pozicích, tak řeknou: „My bychom tam rádi šli, ale pokud nemáme jistotou, že ministr dopravy za měsíc neskončí, tak nebudeme opouštět své stávající postavení.“ řekl ministr pro server iDnes.cz.

Nástupce? Třeba Volný

V páteční MfD se dokonce spekulovalo už o Prachařově nástupci. Měl se jím údajně stát místopředseda hnutí ANO Jan Volný, o němž se při sestavování vlády mluvilo též jako o budoucím ministru financí. Kvůli necitlivému odstavení auta na chodníku za přechodem pro chodce, aby stihl předvolební debatu v České televizi, se ale o možnost vést resort připravil (VÍCE ZDE).

„Pan Volný nebyl adeptem na ministerstvo dopravy a na ministra. Každopádně s tím zaparkováním udělal hloupost. To, že spěchal na večerní televizní debatu, ho neomlouvá, že zaparkoval na chodníku a bránil lidem přecházet,“ tvrdil Babiš Právu po poslancově incidentu s parkováním.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!