Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr kultury Balvín vyrazil do Indie. Dovezu Bollywood, tvrdí

Česko

  8:00
PRAHA - Přitáhnout do Česka filmaře z bollywoodských studií a jejich peníze. To je, jak sám tvrdí, hlavní cíl odcházejícího ministra kultury Jiřího Balvína. Proto vyrazil do Indie.

JIří Balvín foto: ČTK

Balvín doprovází ministra zahraničí Jana Kohouta na cestě po Asii, spolu s nimi odletěla také široká kulturní delegace. Zatímco šéf české diplomacie navštívil Srí Lanku a míří do Indie a Bhútánu, filmaři v čele s ministrem kultury Balvínem zůstanou v indickém Dillí.

Vláda bez důvěry rozhoduje

Poslední aktivity Rusnokovy vlády bez důvěry

  • Koupila dům za 300 milionů, který nedávno stál polovinu. (více ZDE)
  • Ministr kultury Jiří Balvín letí do Indie, aby přivez Bollywood.
  • Ministr dopravy Zdeněk Žák zadá studii na kanál, který nebude.

Cíl výpravy? Kromě otevření výstavy České hrady a zámky půjde hlavně o uzavření dohody o spolupráci filmových průmyslů obou zemí. „Je to obrovský potenciál. Bollywood produkuje větší počet filmů než Hollywood. My bychom tam nějakou dohodu rádi podepsali,“ potvrdil LN ministr kultury. Podle něj mají Indové velký zájem u nás točit. „Strašně rádi u nás točí třeba Korejci, v Indii to je podobné. Oni se snaží přenášet své příběhy k nám. Většinou se jedná o příběhy milostné. Chtějí také ukázat svým divákům Prahu,“ dodává Balvín.

Grafika Bollywood.

Exteriéry v Česku?

Plánuje jednat jak se svým indickým protějškem, tak se zástupci zvláštního úřadu, který se stará o bollywoodskou tvorbu. Bollywood i celý indický filmový průmysl se začíná poohlížet po nových exteriérech k natáčení. Kromě lákavého prostředí jsou pro něj důležité také levnější destinace. „To všechno se přitom snoubí u nás v Česku. Naše podmínky jsou mnohem atraktivnější než třeba ve Španělsku a Itálii. V těchto zemích se už řada bollywoodských filmů natočila. Jsou okoukané a Indie hledá něco nového,“ přitakává český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek.

ČTĚTE TAKÉ:

Dohoda s indickými filmaři podle něj může mít pro Česko mnoho pozitiv: „Za poslední dva roky Bollywood natočil v Čechách dva velkofilmy a teď by se měl začít točit třetí.Další segment je natáčení reklamních spotů, které se u nás už vytvářejí. S tím souvisí i zvyšující se zájem turistů o ČR,“ vysvětluje. Pokud půjdou Indové ve své fascinaci Českem – a především jeho hlavním městem – tak daleko jako Jihokorejci, můžeme z toho výrazně ekonomicky profitovat.

Milenci z Prahy

Poté co se v Jižní Koreji začal vysílat seriál Milenci z Prahy, vzrostl zájem tamních obyvatel o Česko přímo raketově. Do tuzemska jich loni přijelo na 130 tisíc. A Jižní Korea je jedním z největších investorů. Linka Praha–Soul je zase jediným přímým spojem mezi námi a Dálným východem. „Chtěli bychom se na tuto oblast do budoucna více zaměřit. Na základě připravované dohody bychom rádi založili tradici českého filmového festivalu bollywoodských studií v Bombaji,“ uzavírá pro LN Stašek.

Přispět k posílení ekonomických vztahů bude jedním z hlavních cílů asijské mise ministra Kohouta. Když letos letěli zástupci českých firem do Indie s tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS), projednali s více než 300 místními partnery zakázky za skoro 400 milionů dolarů (7,9 miliardy korun).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat