Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Balvín opět jmenoval Buriana šéfem Národního divadla, ten si však klade podmínky

Česko

  12:57aktualizováno  19:11
PRAHA - Ministr kultury Jiří Balvín opět jmenoval Jana Buriana do funkce ředitele Národního divadla v Praze. Burian dnes na ministerstvu přijal jmenovací dekret do vedení ND avšak s podmínkou, že se obnoví jeho bývalé vedení.

Jan Burian. foto: MAFRA - Michal Šula

"Vážím si chlapského postoje, když jsou lidé schopni uznat, že se v některých věcech mýlili. Seznámil jsem ministra s tím, jak se Národní divadlo za ten jeden den změnilo a on mi nabídl, abych se vrátil do funkce. Samozřejmě se musím sejít s uměleckými šéfy a garanční radou a požádat je, aby se také vrátili. Nebudu nic zdržovat, pokusím se, aby se vedení Národního divadla znovu ustanovilo," uvedl Burian. Mluvčí činohry Tomáš Staněk věří, že po Burianově jednání s Balvínem se situace bude vyvíjet pozitivně.

ČTĚTE TAKÉ:

Někteří herci však své výpovědi stáhnout nehodlají. Miroslav Donutil, David Prachař a Ondřej Pavelka už prohlásili, že se vrátit nechtějí. K odchodu se ve čtvrtek rozhodla desítka herců, reagovali tak na náhlé odvolání ředitele Buriana.

"Není co stahovat. Vyjádřili jsme se k situaci a nemůžeme reagovat tak rychle, jako jedná vláda. Vláda jedná z minuty na minutu, tak neuvažují a nejednají ani psychopaticky založení lidé. Je to jak zběsilé auto...," řekl herec Prachař. Podle něj může trvat i několik týdnů až měsíců, než se situace uklidní.

Rezignace

Ministr kultury Balvín nepovažuje dění kolem odvolání a opětovného jmenování ředitele Národního divadla Buriana za důvod ke své rezignaci.

Také herec Pavelka se do ND vrátit nemíní, v České televizi uvedl, že "není žádná záruka, že se pan ministr zítra nerozhodne jinak a potom zase jinak". Slova premiéra Jiřího Rusnoka o požadavcích kulturní fronty označil za "podivná". Pavelka připustil, že pokud by všichni umělci trvali na odchodu, sezona zřejmě nezačne.

Herec a zpěvák Richard Krajčo podmínil svůj návrat odstoupením ministra Balvína.

Herec Donutil se už do Národního divadla vrátit nechce. "Můj názor na Burianovo odvolání vysvětluje to, že jsem dal výpověď. Nehodlám pracovat v instituci, která je takhle nehorázně řízená," řekl Donutil pro server Ihned.cz. Chtěl by ale dohrát rozehrané inscenace, pokud mu to nové vedení divadla umožní. Donutil také řekl, že vláda nebere žádný ohled na diváky a voliče, takže je možné obávat se čehokoli.

Podmínky spolupráce

Burian dále sdělil, že s ministrem mluvili také o podmínkách, za kterých ministerstvo kultury bude řídit Národní divadlo. Jednou z nich bude to, že začne fungovat garanční tým, který bude zprostředkovávat strategická rozhodování mezi ministrem a divadlem.

Projednali i další kroky, například jak řešit problémy, které vyplývají z auditu. "Audit nemáme zájem tajit, připravíme ho pro média. Jsou v něm nesrovnalosti ve mzdovém systému a nastavené postupy v investičních projektech, které musí více odpovídat legislativě a nesmí ji dokonce v některých případech překračovat," dodal Burian.

Tak bouřlivou reakci kulturní fronty Balvín nečekal

"Musím přistupovat na to, jakým způsobem se k tomu všemu kulturní fronta postavila. Tak bouřlivou reakci jsem nečekal. Osobní závěr jsem z toho vyvodil ten, že člověk se celý život učí. Svoji rezignaci nezvažuju," řekl Balvín po jednání s Burianem.

Balvín odvolal Buriana ve čtvrtek, tedy po několika hodinách, kdy byl ředitel první české scény ve funkci. Vysloužil si za to kritiku politiků i kulturní obce. Premiér mu pak nařídil Buriana do funkce vrátit.

Balvín o šéfovi Národní galerie ještě nerozhodl

Ministr kultury Jiří Balvín o řediteli Národní galerie v Praze dnes nerozhodl. S designovaným ředitelem Jiřím Fajtem se po dnešním jednání setká ještě v příštích dnech, nechá si předložit jeho koncepci vedení NG. Po společné schůzce to její aktéři řekli novinářům.

Ministr Balvín doplnil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele Národní galerie v Praze, tedy 1. září.

"Na našem prvním setkání s ministrem jsme si vyjasnili základní rámec našeho vzájemného vztahu i fungování Národní galerie. Upozornil jsem na koncepční materiál, který jsem vypracoval před třemi lety a na němž se z mého dnešního pohledu mnoho nezměnilo. Možná vidím ostřeji problém Národní galerie v četnosti objektů. Materiál přes víkend odešlu panu ministrovi," řekl Fajt.

Zda ponechá ve funkci Fajta, jehož jmenovala Balvínova předchůdkyně Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) v demisi, nebo bude vybírat jiného kandidáta ve výběrovém řízení, není zřejmé. Fajt ale uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat