Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ludvík chce, abych skončila, říká náměstkyně ministra zdravotnictví Kolaříková. Vyhodit ji nemůže

Ředitel Fakultní nemocnice Motol a pražský zastupitel Miloslav Ludvík (ČSSD)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Fakultní nemocnice Motol a pražský zastupitel Miloslav Ludvík (ČSSD)... | foto: ČTK

PRAHA V den svého jmenování oznámil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík náměstkyni Lence Taie Kolaříkové, že s ní nadále nepočítá a chce, aby skončila ve své funkci. Serveru Lidovky.cz tuto informaci řekla Kolaříková s tím, že už pro ni je nachystané nové místo ve vinohradské nemocnici. Služební zákon ale Ludvíkovi propustit Kolaříkovou neumožňuje.

„Pan ministr si mě pozval včera, kdy ještě nebyl ani jmenován ve funkci, a sdělil mi, že ve čtvrtek končím. Nemám vůbec přicházet do zaměstnání a mám rovnou nastoupit do Fakultní nemocnice Vinohrady, kde už mě čeká pan ředitel a mám připravený plat,“ řekla serveru Lidovky.cz Kolaříková, která má na ministerstvu zdravotnictví na starosti majetkové a mezinárodní věci.

Podle jejich slov ji Ludvík ve středu vyzval, aby okamžitě vyklidila kancelář, kterou měla následně předat Romanu Prymulovi, bývalému řediteli královéhradecké nemocnice. Ten už údajně fyzicky čekal v budově ministerstva. Svou agendu měla zase předat náměstkovi pro legislativu Radku Policarovi.

Podle serveru ZdravotnickyDenik.cz chce Ludvík snížit současný počet náměstků z deseti na osm. Vedle Kolaříkové by tak svou kancelář měla vyklidit i Lenka Ptáčková Melicharová, náměstkyně pro strategii. Změny se uskuteční i na postu tiskového mluvčího. Ladislava Štichu nahradí Štěpánka Čechová, která se na tuto pozici vrací po půl roce.

Proti je služební zákon
Kolaříková ale není politickým náměstkem, nýbrž odborným a je tak chráněna služebním zákonem, který takovou změnu neumožňuje. K propuštění státního zaměstnance může dojít pouze v případě, že by dvakrát po sobě obdržel takzvaně špatné služební hodnocení, které se uděluje jednou ročně, vždy na začátku roku. Vyloučena je i okamžitá změna systemizace či zrušení určité pracovní pozice, k nimž může dojít pouze po dohodě ministerstva vnitra s ministerstvem financí a po následném schválení vlády.

Ministr Ludvík se k situaci odmítl vyjádřit a odkázal pouze na tiskové oddělení resortu. Ani odsud se ale nikdo po několika hodinách do uzávěrky textu nevyjádřil.

„Ministr mi lhal“
„Člověk, který ještě neusedl na post ministra, nezná vás, vaši práci a neměl ani čas se s ní seznámit a vyzývá vás, abyste skončil, jedná podle mě jasně účelově,“ uvedla Kolaříková, kterou Ludvíkovo jednání velmi překvapilo.

O celém incidentu již informovala šéfa státní služby Josefa Postráneckého a státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Iva Benedu. Sama nyní bude čekat, co se stane dál, neboť její místo doposud zrušeno nebylo. „Ministr mi lhal, já jsem si to ověřovala a systemizace změněna není. Je schválena do posledního dne letošního roku,“ řekla. Do své kanceláře na ministerstvu tak ve čtvrtek dorazila, aby její absence nebyla vnímána jako neomluvená a nezavdala tak důvod ke svému propuštění.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Kardiochirurg Jan Pirk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Kardiochirurg Jan Pirk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Kardiochirurg Jan Pirk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Pronájem bytu 4+kk 106 m (Mezonet) Lipník nad Bečvou, okres Přerov 13 000 Kč za měsíc
Pronájem bytu 4+kk 106 m (Mezonet) Lipník nad Bečvou, okres Přerov 13 000 Kč za měsíc

náměstí T. G. Masaryka, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
13 000 Kč/měsíc