Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
6. února 2017 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr má v plánu zrušit projekt HateFree. Novinku se autoři dozvěděli z médií

Jeden z bývalých projektů HateFree | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z bývalých projektů HateFree | foto: HateFree Culture

Projekt HateFree, který vznikl pod křídly bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, bude končit. Současný ministr Jan Chvojka oznámil, že plánuje jeho zrušení. Jedná se o projekt, který se snaží rozšifrovat falešné zprávy, hoaxy a dezinformace, které podněcují k nenávisti na internetu. Autoři projektu se to ale nedozvěděli od ministra, nýbrž z médií.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) médiím uvedl důvody, kvůli kterým se rozhodl ukončit působení Hatefree. Projekt je údajně navázán na časově omezené granty a má pošlapanou pověst. „Především ho zpochybnila například kauza Křístek,“ napsal server Aktuálně.cz.

Jednalo se o případ bývalého šéfa HateFree Nikoly Křístka, jenž působil také v občanském sdružení AISIS pro vzdělávací programy. Zde si Křístek jako jediný uchazeč přišel ve veřejných zakázkách na pět milionů korun.

Tvůrci zatím neměli šanci se s ministrem osobně setkat, proto je dalším krokem na plánu právě schůzka s ním. Uskutečnit se má v úterý. Pracovníci Hatefree mu plánují odprezentovat předešlé výsledky svého projektu. Koordináor projektu chce vyzdvihnout, že se po dobu svého působení podařilo vyvrátit až 120 hoaxů.

Autoři přiznali, že jsou z kroku ministra Chvojky překvapeni. Obzvlášť, když se o něm dozvěděli až z médií. Koordinátor se serveru Aktuálně.cz rověž zmínil o plánech, které HateFree již má, byť má financování skončit v dubnu. Od začátku se prý počítalo s jeho prodloužením.

Momentálně natáčí dvouminutová videa s inspirativními příběhy. „Měli jsme tam například romského skláře, který fouká vánoční ozdoby, video o mezigeneračním projektu, dneska jsme zveřejnili video o policistovi na vozíku,“ řekl koordinátor projektu Lukáš Houdek.

Zrušení projektu se nelíbí ani jejímu zakladateli, Chvojkovu předchůdci, Jiřímu Dienstbierovi. Cítí, že by se taková aktivita neměla zastavovat. Podle jeho názoru potřebujeme nástroje v boji proti nenávisti, stereotypům, strachu, pomluvám a hoaxům. Takový projekt hraje v jeho očích ve společnosti klíčovou roli, i když sám přiznává, že určitá část společnosti si cestu k projektu nikdy nenajde.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.