12. února 2016 12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Mládek bude kandidovat na senátora. Pokud neuspěje, zváží odchod z vlády

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | foto: ČTK

PRAHA V rámci podzimních bojů o senátorská křesla se odehraje jeden, který bude úzce souviset i s jedním křeslem ministerským. V jihočeském obvodě Tábor bude za ČSSD kandidovat ministr průmyslu Jan Mládek, jak LN sám potvrdil. „Kdybych neuspěl, zvážím rezignaci na pozici ministra,“ uvedl Mládek.

Vzhledem k tomu, že už loni v létě mu dal jeho vládní i stranický šéf Bohuslav Sobotka na srozuměnou, že s jeho prací v ministerské funkci není úplně spokojený, v případě, že Mládek senátorskou pozici nezíská, usnadní premiérovi jeho záměry. Jasná záchrana ovšem není ani opačná varianta, protože jde o klasickou situaci, když se chce politická strana někoho zbavit z pozice, kterou zrovna má. Pokud Mládek neuspěje, bude důvodem k jeho odchodu, že nemá podporu voličů. A pokud uspěje, bude důvodem argument, že by neměl kumulovat funkce.

Zároveň by úspěch ale dal argument do ruky také Mládkovi, protože by se voličskou podporou mohl prokázat. A dodat, že jeho stranický kolega Jiří Dienstbier rovněž zvládá úlohu senátora a ministra zároveň.

Zdroje LN z okolí nejvyššího vedení ČSSD dodávají, že variantu se senátní kandidaturou chtěl sám Mládek. Dá mu to jistotu politické kariéry na šest let, což není špatný výhled v situaci, kdy je zřejmé, že podruhé už by si ho Sobotka do vlády nevybral (pokud bude ČSSD v příští koaliční sestavě). A původní exitová varianta pro sociálně-demokratického experta na ekonomiku padla. Tou byl odjezd na pozici velvyslance při OECD v Paříži, jenomže podle zdrojů Mládek by nedostal prověrku na stupeň tajné. Už o ni žádal v roce 2001 a Národní bezpečnostní úřad mu ji nedal, na místo toho dostal nižší osvědčení na stupeň vyhrazené. Jako ministr nebo senátor prověrku nepotřebuje, jako velvyslanec při OECD by ji mít musel.

Mezitím už se v kuloárech hovoří také o tom, kdo by měl Mládka na ministerstvu průmyslu nahradit. Nejčastěji padá jméno jeho současného náměstka a člena středočeské ČSSD Jiřího Havlíčka.

Kolem Mládkova resortu se v posledních měsících nahromadila řada citlivých a vážných problémů, které potřebují rychlé řešení – kvůli krachující OKD hrozí masivní nárůst nezaměstnanosti na severu Moravy, protahují se spory kolem toho, jestli předsedkyně ERÚ Alena Vitásková má, nebo nemá setrvat ve funkci. Velkou roli sehrává také 14 miliard z evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu. Pro české hospodářství je to klíčová věc, ale kvůli sporům ministerstva průmyslu s ministerstvem vnitra o to, kdo bude miliardy rozdělovat, nabrala příprava dotačních výzev skluz.

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.