Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondra se chce za dva miliony udobřit s Afghánci

Fotograf Lidových novin Michal Novotný jel v konvoji, na který v afghánské provincii Lógar zaútočili neznámí ozbrojenci. Češi palbu opětovali. Sedm z nich ale útočníci zranili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotograf Lidových novin Michal Novotný jel v konvoji, na který v afghánské provincii Lógar zaútočili neznámí ozbrojenci. Češi palbu opětovali. Sedm z nich ale útočníci zranili. | foto: Michal NovotnýLidové noviny

PRAHA Ministr obrany Alexandr Vondra žádá vládu o souhlas s využitím až dvou milionů na rychlé rozvojové a humanitární projekty v Afghánistánu.

Žádost ministretstva obrany se týká letošního roku a příštích dvou let, ve kterých budou Češi výrazněji zmenšovat svou vojenskou účast v zemi. Vláda se bude podle Jiřího Štábla z tiskového odboru ministerstva požadavkem zabývat na své pravidelné schůzi ve středu.

Čeští vojáci z rekonstručního týmu v Lógaru.
Fotograf Lidových novin Michal Novotný jel v konvoji, na který v afghánské provincii Lógar zaútočili neznámí ozbrojenci. Češi palbu opětovali. Sedm z nich ale útočníci zranili. (foto před útokem)

Čeští vojáci z rekonstručního týmu v Lógaru.

Takzvané projekty rychlého dopadu obrana realizuje zejména ve školství a zdravotnictví. Kromě nákupu školních a lékařských potřeb ale také například buduje studny či mosty.

Češi si díky projektům zajišťují podporu Afghánců, uvádí materiál, který ve středu projedná vláda.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekty většinou realizují vojenské jednotky, které jsou poblíž místa, kde je potřeba rozvojové či humanitární spolupráce. O jejich potřebnosti rozhodují vojáci přímo na místě.

Investování finančních prostředků obrana konzultuje s ministerstvem zahraničních věcí, které je gestorem rozvojové spolupráce s Afghánistánem a humanitární pomoci České republiky poskytované do zahraničí, uvedl Štábl.

Českých vojáků ubude

Vláda ve středu projedná také další nasazení českých vojáků v zahraničních misích. V Afghánistánu bude v příštím roce působit maximálně 539 vojáků, v roce 2014 pak nejvýše 340 vojáků.

České oběti

Války v Afghánistánu se za deset let jejího trvání zúčastnilo více než 7000 českých vojáků. Pět příslušníků českých ozbrojených sil v ní položilo život.

Letos mandát armády počítá s nasazením až 640 jejích příslušníků. Snižování počtu vojáků souvisí s celkovou strategií NATO. Aliance své ozbrojené síly stahuje a odpovědnost za bezpečnost země předává do rukou samotných Afghánců.

Vrchol vojenského angažmá České republiky v Afghánistánu byl dosažen loni, kdy v zemi působilo 720 vojáků. Od té doby se jejich počet snižuje.

Ke konci roku 2014 skončí mise ISAF, ale zapojení NATO v Afghánistánu bude pokračovat i po roce 2014.

O podobě nové mise rozhodne vedení aliance na summitu v Chicagu v druhé půli května.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!