Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ministr obrany udělil 22 lidem nejvyšší resortní vyznamenání

Česko

  12:36aktualizováno  14:25
PRAHA - Ministr obrany Lubomír Metnar v neděli u příležitosti Dne válečných veteránů a výročí konce první světové války vyznamenal 22 lidí nejvyššími vyznamenáními svého resortu. Jsou mezi nimi lidé bojující ve druhé světové válce i vojáci zranění v novodobých zahraničních misích české armády. Do hodnosti plukovník ve výslužbě byl jmenován podplukovník ve výslužbě Jakub Matulík, který mimo jiné působil jako pozorovatel OSN v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie.

Ministr obrany Lubomír Metnar při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti Dne válečných veteránů, který se konal 11. listopadu 2018 v Praze u Národního památníku na Vítkově. foto: ČTK

Záslužný kříž ministra obrany ČR druhého stupně dostal v Národním památníku na Vítkově kapitán Viktor Pattia, velitel 10. strážní roty, která střeží afghánskou leteckou základnu Bagram, kde letos v srpnu zahynuli čeští vojáci. Patia byl oceněn za to, že i po složité situaci po incidentu jednotka pokračovala v plnění úkolů. Stejné vyznamenání dostal nadporučík Daniel Píša za vynikající plnění úkolů v zahraniční operaci.

Metnar dnes připomněl, že Den válečných veteránů, který se slaví od konce první světové války, připomíná oběti všech konfliktů, ať už byly na jakékoli straně. V tuzemsku si lidé připomínají legionáře, díky nimž také mohlo vzniknout Československo, odbojáře z druhé světové války i vojáky současné působící v zahraničních misích. Díky profesionalitě vojáků toto zahraniční angažmá zvýšilo prestiž české armády, přesto 28 z nich při plnění svých úkolů zemřelo, uvedl. Dnešní vzpomínku věnoval čtyřem vojákům, kteří letos padli v Afghánistánu.

Příslušníci české armády při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti Dne...
Kardinál Dominik Duka (vlevo) při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti...

Veterán druhé světové války Emil Boček poděkoval Metnarovi, že ministerstvo obrany prostřednictvím svého odboru péče o válečné veterány vysloužilé vojáky podporuje; uvedl ale také, že mezi pracovníky ministerstva obrany jsou i tací, kteří tuto činnost zneužívají ve svůj prospěch. Metnarovi pak spolu se zástupci Československé obce legionářské předal u příležitosti stého výročí vzniku Československa a dnešního svátku Československého lva jako symbol české státnosti.

Záslužný kříž ministra obrany ČR třetího stupně dostalo dnes 15 lidí především za zásluhy během druhé světové války. Čtyři z oceněných, Jan Šimčík, Lukáš Hirka, Vladimír Šupa a Ivan Vorel utrpěli zranění během novodobých misí české armády. Záslužný kříž ministra obrazy ČR třetího stupně in memoriam dostal Pravoslav Batěk, Jakub Ficel, Lydie Horálková, Jan Pavlačka a František Starý.

Zvony připomněly oběti první světové války, sirény nezněly

Batěk byl účastníkem národního boje za osvobození od září 1944, kdy navázal spolupráci s partyzánskou skupinou operující v Chřibech. Jeho rodina doma ukrývala ruskou partyzánku. Ficel působil v partyzánské skupině na Slovensku a účastnil se akcí na podporu Slovenského národního povstání.

Lydie Horálková se účastnila bojů Karpatsko-dukelské ofenzivy, také se zúčastnila Slovenského národního povstání. Po válce byla vyznamenána, na jaře 1950 však propuštěna z armády a zbavena vojenské hodnosti. František Starý byl nejmladším československým vojákem, který se účastnil bojů u Tobruku, kde byl těžce raněn. Zúčastnil se vylodění ve Francii a obléhání Dunkerque, kde byl také zraněn. Po únoru 1948 opustil republiku a odjel do Anglie.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...