Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
11. listopadu 2018 12:36, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr obrany udělil 22 lidem nejvyšší resortní vyznamenání

Ministr obrany Lubomír Metnar při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Lubomír Metnar při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti... | foto: ČTK

PRAHA Ministr obrany Lubomír Metnar v neděli u příležitosti Dne válečných veteránů a výročí konce první světové války vyznamenal 22 lidí nejvyššími vyznamenáními svého resortu. Jsou mezi nimi lidé bojující ve druhé světové válce i vojáci zranění v novodobých zahraničních misích české armády. Do hodnosti plukovník ve výslužbě byl jmenován podplukovník ve výslužbě Jakub Matulík, který mimo jiné působil jako pozorovatel OSN v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie.

Záslužný kříž ministra obrany ČR druhého stupně dostal v Národním památníku na Vítkově kapitán Viktor Pattia, velitel 10. strážní roty, která střeží afghánskou leteckou základnu Bagram, kde letos v srpnu zahynuli čeští vojáci. Patia byl oceněn za to, že i po složité situaci po incidentu jednotka pokračovala v plnění úkolů. Stejné vyznamenání dostal nadporučík Daniel Píša za vynikající plnění úkolů v zahraniční operaci.

Metnar dnes připomněl, že Den válečných veteránů, který se slaví od konce první světové války, připomíná oběti všech konfliktů, ať už byly na jakékoli straně. V tuzemsku si lidé připomínají legionáře, díky nimž také mohlo vzniknout Československo, odbojáře z druhé světové války i vojáky současné působící v zahraničních misích. Díky profesionalitě vojáků toto zahraniční angažmá zvýšilo prestiž české armády, přesto 28 z nich při plnění svých úkolů zemřelo, uvedl. Dnešní vzpomínku věnoval čtyřem vojákům, kteří letos padli v Afghánistánu.

Příslušníci české armády při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti Dne...
Kardinál Dominik Duka (vlevo) při kladení věnců na pietním aktu u příležitosti...

Veterán druhé světové války Emil Boček poděkoval Metnarovi, že ministerstvo obrany prostřednictvím svého odboru péče o válečné veterány vysloužilé vojáky podporuje; uvedl ale také, že mezi pracovníky ministerstva obrany jsou i tací, kteří tuto činnost zneužívají ve svůj prospěch. Metnarovi pak spolu se zástupci Československé obce legionářské předal u příležitosti stého výročí vzniku Československa a dnešního svátku Československého lva jako symbol české státnosti.

Záslužný kříž ministra obrany ČR třetího stupně dostalo dnes 15 lidí především za zásluhy během druhé světové války. Čtyři z oceněných, Jan Šimčík, Lukáš Hirka, Vladimír Šupa a Ivan Vorel utrpěli zranění během novodobých misí české armády. Záslužný kříž ministra obrazy ČR třetího stupně in memoriam dostal Pravoslav Batěk, Jakub Ficel, Lydie Horálková, Jan Pavlačka a František Starý.

Batěk byl účastníkem národního boje za osvobození od září 1944, kdy navázal spolupráci s partyzánskou skupinou operující v Chřibech. Jeho rodina doma ukrývala ruskou partyzánku. Ficel působil v partyzánské skupině na Slovensku a účastnil se akcí na podporu Slovenského národního povstání.

Lydie Horálková se účastnila bojů Karpatsko-dukelské ofenzivy, také se zúčastnila Slovenského národního povstání. Po válce byla vyznamenána, na jaře 1950 však propuštěna z armády a zbavena vojenské hodnosti. František Starý byl nejmladším československým vojákem, který se účastnil bojů u Tobruku, kde byl těžce raněn. Zúčastnil se vylodění ve Francii a obléhání Dunkerque, kde byl také zraněn. Po únoru 1948 opustil republiku a odjel do Anglie.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!