Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Balvín vyhazuje. Odvolal šéfa Národního divadla, na řadě je i Národní galerie

Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile | foto: ČTK

PRAHA Ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana, který se měl dnes ujmout funkce. Řekl to Burian. Buriana počátkem roku jmenovala tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) po sporech kolem náhlého odvolání ředitele Ondřeje Černého loni v září.

Po náhlém odchodu Černého byl vedením divadla pověřen do 31. července provozně-technický ředitel Václav Pelouch. Hanáková při zdůvodňování Černého odchodu argumentovala tím, že nesplnil požadavky ministerstva spojené se sloučením Státní opery Praha s ND. Dvě příspěvkové organizace se údajně zejména z úsporných důvodů spojily na počátku loňského roku, podle mnoha odborníků ale byl tento krok nepřipravený.

Jan Burian.

Jan Burian.

Odvolaný šéf ND Burian se podivil, že deklarovaná "vláda odborníků" nedůvěřuje odborníkům, kteří ho vybrali na místo ředitele Národního divadla.

"Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích, zvláště s přídomkem národní, je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo," vysvětluje Balvín v tiskovém prohlášení. Jenom takto lze prý zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí.

Ministr Balvín odvolá i ředitele Národní galerie Fajta

Mluvit o odvolání designovaného ředitele NG Fajta je podle ministra předčasné. Chce se s ním sejít a řešit sporné rozhodnutí své předchůdkyně. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) jmenovala Fajta těsně před svým odchodem z funkce, Balvín označil už dříve tento krok za nevhodný.

Expertní komise protestuje

Expertní komise, která doporučila Jana Buriana jako nejlepšího kandidáta na ředitele Národního divadla, protestuje proti jeho odvolání. V prohlášení uvedla, že krok ministra kultury Jiřího Balvína, nemá svou neomaleností v dějinách světového divadla obdoby.

Členové komise zároveň vyzvali kulturní veřejnost ČR, aby se k protestu připojila.

Podle Buriana ale chce Balvín vypsat výběrové řízení nejen na šéfa Národního divadla, ale i Národní galerie. "Podle mého soudu jsem prošel výběrovým řízením podle všech evropských standardů. Byla jmenována rada nezávislých odborníků, kteří zpracovali nějaký koncept a vyhledávali ředitele, což je postup u těchto institucí běžný," řekl Burian. Dodal, že v komisi seděli dva bývalí ministři kultury, dva úspěšní ředitelé velkých divadel, rektor Akademie múzických umění, tedy lidé "se vším mandátem".

Tým expertů, který pak měl najít řešení situace, tvořili Jan Hančil (děkan DAMU), Jiří Šesták (senátor, ředitel Jihočeského divadla České Budějovice), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Bohumil Nekolný (analytik Institutu umění - Divadelního ústavu), Václav Riedlbauch (pedagog HAMU a VŠE) a dramatik Milan Uhde.

PSALI JSME:

"Udělali jsme audit a zprávu pro ministerstvo o stavu Národního divadla, kterou mimochodem pan ministr zatím nezná, a podle mého soudu spojovat mé odvolání s kauzou Národní galerie je absurdní," uvedl Burian. "Je podivné, že ministr vlády, která se deklaruje jako vláda odborníků, odborníkům nedůvěřuje a vláda sama konkurzem, tedy volbou nebo vyjádřením důvěry, neprošla," sdělil. Dodal, že pravděpodobně vstoupil do dějin světové kultury, protože asi nikdo nebyl tak krátce ředitelem tak významné instituce, jakou je Národní divadlo. Burian byl předchozí ministryní do čela ND jmenován na šest let.

"Velmi váhám, zda se do nového výběrového řízení přihlásím. Když už jsem jednou u odborníků prošel, nevím, jestli budu mít znovu chuť na další test, zejména když si představím, jak tohle všechno zkomplikuje situaci uvnitř Národního divadla," dodal.

Sejde se sněmovní podvýbor

Kvůli odvolání ředitele Národního divadla (ND) Jana Buriana a možným dalším změnám ve vedení kulturních organizací se mimořádně sejde sněmovní podvýbor pro kulturu. Řekl to člen výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN). Podle něj jsou členové výboru kroky ministra Jiřího Balvína zděšeni.

Podvýbor se sejde ve středu odpoledne po jednání Sněmovny, která by měla hlasovat o důvěře kabinetu Jiřího Rusnoka. "Na jednání je pozván pan ministr Balvín. Byl požádán o to, aby vysvětlil svoje kroky," řekl Polčák. Podle něj členové podvýboru, s kterými dosud mluvil, s Balvínovými kroky nesouhlasí.

ČSSD považuje odvolání ředitele ND Buriana za skandální a nepřijatelné. Podle ODS je krok překvapivý, protože Burian byl vybrán odborníky.

Jan BURIAN

 • Datum a místo narození: 5. března 1959, Moskva
 • Vzdělání: vystudoval režii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU; 1984), v roce 2004 tam obhájil habilitaci v oboru režie
 • Kariéra: jako režisér začínal v Satirickém divadle Večerní Brno (1984), poté byl v angažmá ve Státním divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (dnes Moravské divadlo; 1984-1987); v letech 1987 až 1991 působil v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, od roku 1989 jako šéf činohry; od roku 1991 byl čtyři roky režisérem pražského Divadla na Vinohradech; od května 1995 byl ředitelem Divadla J. K. Tyla. Letos 30. ledna jej tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková jmenovala do funkce ředitele Národního divadla, které se měl ujmout 1. srpna.
 • Rodina: ženatý, má dvě dcery
 • Ostatní: Pohostinsky režíroval například v Divadle Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé), Divadle F. X. Šaldy v Liberci nebo v Národním divadle v Praze. V roce 2002 nastudoval jako první český hostující režisér v Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) hru Pavla Kohouta Nuly.
 • Od roku 1990 vyučuje činoherní režii na DAMU, od roku 2001 je vedoucím katedry činoherního divadla, od roku 2004 docentem. Je také je ředitelem mezinárodního festivalu Divadlo nebo předsedou Asociace profesionálních divadel ČR.
 • Patří k nejdéle sloužícím ředitelům divadel v České republice, do čela plzeňské scény byl naposledy jmenován předloni, funkční období mu mělo skončit v roce 2016.
 • Divadlo J. K. Tyla vykazovalo pod Burianovým vedením stabilní návštěvnost, ročně do něj zavítá kolem 200.000 diváků a hlediště je obsazeno z 80 procent. Plzeňská scéna se může pochlubit rekordním počtem 10.000 abonentů.
 • Burian se i jako ředitel divadla věnoval režii, v posledních letech měl na svém kontě například inscenace Havlova Odcházení (2008), Shakespearových her Romeo a Julie (2009) a Macbeth (2011) nebo Moliérova Lakomce (2012).
 • Před rokem 1989 byl členem KSČ.
 • Po svém jmenování letos v dubnu prohlásil, že v budoucnu nepočítá s Rokem Rapplem působícím pod uměleckým jménem Rocc jako s šéfem Opery ND. Rappl byl k 3. dubnu odvolán z funkce.
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Tragédii přihlíželo velké množství svědků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Tragédii přihlíželo velké množství svědků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Tragédii přihlíželo velké množství svědků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.