Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr odvolal šéfa opery

Česko

Ministr kultury Jiří Besser včera odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha Radima Dolanského, dočasně povede operu ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Radim Dolanský, i když byl svou funkcí pouze pověřený, je v krátké době již druhým odvolaným ředitelem Státní opery - předchozí ředitel, dirigent Oliver Dohnányi, odmítl asistovat u likvidace souboru. Odvolání Dolanského tak dává jasné signály o tom, že záměry ministerstva jsou stále stejné, jako byly na počátku celé kauzy, která se již vleče několik měsíců.

Úmysl spojit Státní operu a Národní divadlo trvá, i když se ministerstvo po silné kritice tohoto plánu snažilo vytvořit dojem, že dosud nic nerozhodlo a že naopak vše znovu podrobí analýze a spustí ekonomické a právní audity. Jejich výsledkem budou „tvrdá čísla“, jež teprve poslouží pro další úvahy. Ministerstvo zatím v „operní kauze“ rozhoduje autoritativně, i když o jeho odborné způsobilosti a orientaci v problému panují značné pochybnosti. Ostatně proč by názor laiků měl mít větší váhu než třeba zkušeného operního manažera Dolanského, že?

Ministerstvo navíc stále vychází z jediné studie, kterou si u teatrologa Josefa Hermana objednal ještě úřad ministra Riedlbaucha. Zřejmě jen proto, aby se zavřela ústa kritikům, také vznikla ministerská komise pro transformaci a pro forma se zadalo oběma ředitelům - Černému a Dolanskému - vypracování koncepce vývoje, na kterou dostali jen 14 dní, aniž by měli k dispozici relevantní čísla.

Zatímco Černý z pohledu ministerstva zřejmě splnil domácí úkol za jedna a napsal, co se po něm chtělo, Dolanský, který chce uchovat samostatnou operu, se nezavděčil a ocitl se v pozici repetenta. Již tehdy zřejmě viselo jeho odvolání ve vzduchu a situace se vyhrotila poté, co v pondělí zaměstnanci SOP ve vypjaté atmosféře předali ministerstvu otevřený dopis, kde vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou a podporu Dolanského koncepci. Náměstka Zdráhala pak označili za odborně nezpůsobilého. Besser kritiku nepřijal, naopak o Dolanském řekl, že to, co za dva a půl měsíce předvedl, je tristní. Úkoly státního úředníka, který byl navíc řízením jen pověřený, prý neplnil. „Pan Dolanský se věnuje jen tomu, že reprezentanty státu bezdůvodně očerňuje,“ uvedl ministr.

Dočasným řízením SOP nyní Besser pověřil ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Ten se chce zaměřit na uklidnění situace. „Dokázal jsem nedorozumění vysvětlit zaměstnancům Národního divadla a věřím, že to dokážu i ve Státní opeře. Kdo se jen trochu o chod těchto dvou institucí zajímá, musí vědět, že změny jsou prostě nutné,“ řekl. Nezbývá tedy než mu popřát, aby na svůj až příliš vstřícný postoj vůči ministerstvu nedoplatil, neboť se mu hladce může stát, že až vykoná, co se od něj požaduje, bude „odejit“ stejně jako rebelující Dolanský.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.