130 let
Soudkyně Zdenka Němcová na snímku z roku 2001.

Soudkyně Zdenka Němcová na snímku z roku 2001. | foto: Michal Doležal, ČTK

Pelikán nepovýšil soudkyni. Kvůli ‚destruktivním postoji‘ ve sporu o syna

Česko
  •   12:02
PRAHA - Před 14 lety se soudkyně Zdenka Němcová ocitla na druhé straně soudní lavice – tentokrát se rozhodovalo o ní. Respektive o tom, kdo bude mít v péči jejího nezletilého syna. Jenže Němcová se u soudu měla chovat „nevhodně“ a nerespektovat jeho rozhodnutí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ji teď kvůli tomu nechce povýšit.

„Lituji, ale o Vašich morálních kvalitách v žádném případě nesvědčí například chování jako účastnice řízení (...), kdy soud ne jednou konstatoval Váš naprosto destruktivní postoj, a kdy jste navíc jako právnička a soudkyně zneužívala znalostí práva k obstrukcím procesním a i k obstrukcím styku otce s nezletilým synem, což bylo vzhledem k Vaší profesi obzvláště nevhodné,“ píše Pelikán Němcové v dopise, kde jí oznamuje důvody, proč ji odmítl povýšit, a který mají LN k dispozici.

Osobní věc

Němcová se přihlásila do výběrového řízení na pozici předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 4. A řízení vyhrála. Předseda Městského soudu v Praze pak ministrovi poslal návrh na její jmenování. Komise, která ji vybrala, o 14 let staré kauze věděla.

„Řešil jsem to jako její tehdejší představený u soudu jako kární řízení, takže o tom vím. Přesto jsem ji navrhl, protože jsem si byl jistý, že bude dobrou předsedkyní soudu,“ řekl LN předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, který ministrovi návrh posílal. „Musíte oddělit profesionální stránku věci od osobního sporu, určitě jsem ji tenkrát nepochválil za to, jak se hájila, ale byla to její osobní věc.“

Sama Němcová se vyjádřit nechtěla. „Je to moje osobní věc a já se k tomu rozhodně vyjadřovat nebudu,“ uvedla pro LN.

Dopis ministra spravedlnosti Roberta Pelikána místopředsedkyni soudu Zdeňce Němcové.

O svých důvodech nechtěl mluvit ani ministr Pelikán s tím, že personální věci nekomentuje. Lze je ale vyčíst z dopisu, který soudkyni poslal. „Soudce se musí chovat i v osobním životě tak, aby jeho jednání nepřekročilo hranici akceptovatelnosti a nesnižovalo vážnost soudcovského stavu.“ Němcová přitom nyní jednu funkci zastává, je místopředsedkyní Obvodního soudu pro Prahu1.

Ministr spravedlnosti má podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové na takový postup právo. „Ze zákona vyplývá, že ministr by měl návrh respektovat, ale pokud má nějaké závažné výhrady a důvody, tak se může rozhodnout nejmenovat. Morální selhání je rozhodně a jednoznačně důvod, proč by navržený kandidát neměl být předsedou,“ uvedla Zemanová. „Ale neumím posoudit, na kolik byl zrovna tenhle případe morálním selháním, protože o něm nic nevím,“ dodala. Na pozici předsedy Obvodního soudu pro Prahu 4 se tak teď vypíše nové výběrové řízení.

Morální prohřešky soudců

Není to přitom poprvé, kdy ministr Pelikán dal veřejně najevo, že soudci by podle něj měli zůstat bez morálního pochybení.

V září loňského roku vyhrál výběrové řízení na místopředsedu vrchního soudu soudce Jan Sváček. V listopadu, kdy Sváček stále nebyl do funkce jmenován, svoji kandidaturu stáhl. Proti jeho jmenování se postavil právě Pelikán, který byl tehdy prvním náměstkem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Při konkurzu dal tehdy Sváčkovi nula bodů. Vadilo mu i to, že soudce má údajně blízko k podnikateli Tomáši Hrdličkovi.

Letos na jaře pak Pelikán hrozil kárným řízením předsedovi Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Burešovi. Důvodem byla jeho účast ne večírku Pavla Němce, bývalého ministra spravedlnosti. Bureš se tady měl sejít s lidmi, jejichž kauzy měl řešit právě on. Pelikánovi nakonec stačila omluva.

Autor: Eliška Nová
  • Vybrali jsme pro Vás