31. března 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Pelikán zbavil funkce soudce Kozáka. Je spojovaný s konkurzní mafií

Jan Kozák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kozák | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

PRAHA/BRNO Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zbavil funkce soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka, který je spojován s konkurzní mafií. Nesmí soudit do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který bude rozhodovat o kárné žalobě, která byla na soudce podána. Uvedl to v pátek server Aktuálně.cz. Kozák proti rozhodnutí ministra spravedlnosti podá opravný prostředek. Své dočasné zproštění funkce blíže komentovat nechce.

Kozák byl podle Aktuálně.cz v roce 2015 vlivným místopředsedou Krajského soudu v Brně. Čelil kritice například za postupy v insolvenčním řízení Oděvního podniku Prostějov. Na jeho aktivity podle serveru upozorňovala také Bezpečnostní a informační služba (BIS), a to v souvislosti s údajnou brněnskou konkurzní mafií.

Kozák nesmí soudit od 1. dubna. O jeho odvolání v minulosti usiloval někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který na něj podal kárnou žalobu. Podle Pospíšila si tehdy sám přiděloval insolvenční kauzy. O talár ale nepřišel. Kárný senát mu na půl roku vzal příplatek za funkci místopředsedy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz