Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministr Petříček měl při nehodě namířeno domů. Že neměl ochranku, je podle policie běžné

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Ministr zahraničí Tomáš Petříček měl před nehodou taxi podle informací serveru Lidovky.cz namířeno domů do Nuslí, tam však nedojel. K havárii došlo nedaleko. Petříček měl v době nehody, při níž zemřel řidič vozu, zrušenou policejní ochranu, což je podle vyjádření tiskové mluvčí policejního prezidia Kateřiny Rendlové naprosto běžné.
  19:38

Vozidlo taxi, které v noci vezlo ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), havarovalo v pražských Nuslích, kde šéf české diplomacie bydlí. Při nehodě podle dostupných informací zemřel taxikář, jehož se záchranářům nepodařilo oživit. Podle informací serveru Lidovky.cz měl v té době ministr namířeno domů, zatím však není známo odkud jel, ani proč si nechal zrušit ochranku.

Taxi s ministrem Petříčkem v noci havarovalo. Řidiče se nepodařilo oživit

Jak pro Lidovky.cz uvedla tisková mluvčí resortu zahraničí Zuzana Štíchová, mezi ministerstvem a policií existuje dohoda, že se k tématu policejní ochrany bude vyjadřovat pouze Policie ČR, respektive její příslušné orgány.

„Zrušit si policejní ochranu je poměrně běžné a politici to dělají z různých důvodů, které nemohu specifikovat,“ uvedla pro Lidovky.cz tisková mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. „Mít ochranku je právo, nikoliv povinnost členů vlády,“ dodala Rendlová.

Řidič při nehodě v Nuselské ulici narazil podle Blesku v nízké rychlosti do zaparkovaného auta. Oživit se ho marně snažili policisté i záchranáři. „Snažili se ho resuscitovat, bohužel neúspěšně,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová serveru řekla, že zdravotníci o život řidiče bojovali 30 minut, muž ale zemřel. Okolnosti dopravní nehody policisté vyšetřují.

„Byl jsem v noci u tragické dopravní nehody jako pasažér. Je mi líto, že vyhasl lidský život. Chci pozůstalým vyjádřit svou upřímnou soustrast. S mou ženou zítra (ve čtvrtek) uspořádáme zádušní mši,“ uvedl už během dne Petříček. Server Lidovky.cz ministra oslovil s několika dotazy, jeho reakce zatím není k dispozici.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek uvedl, že zatím žádné další informace k celému incidentu nemá. „My jsme si (s ministrem Petříčkem) ve středu pouze psali, ale zatím vám nemohu říct nic dalšího,“ řekl Smolek v pořadu Press klub Frekvence 1. Ten se vyjádřil i k tomu, kdo v krátké nepřítomnosti ministra povede ministerstvo. „V zákoně o státní službě je přesně napsáno, kdo je v nepřítomnosti ministra pověřen vedením resortu. V takto krátké nepřítomnosti navíc funguje systém státních tajemníků jako na každém jiném ministerstvu, takže z tohoto pohledu tu není žádný problém,“ uvedl Smolek.

Autoři: