Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ministr Plaga je pro možnost návratu všech dětí s postižením do škol od června

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. foto: ČTK

PRAHA - Speciální školy by se pro děti s různými druhy postižení mohly v omezeném režimu otevřít 25. května, nebo postupně 25. května a 1. června. Ve středu o tom informoval ministr školství Robert Plaga (ANO). Dohodl se na tom ve středu s poslanci školského výboru, který mu tento postup doporučil. Ministr chce prosazovat spíše postupné otevírání škol pro různé druhy postižení. Konečné rozhodnutí bude záležet ještě na dalších jednáních s epidemiology. Plaga navíc uvedl, že školy už by se plošně zavírat neměly.
  20:17aktualizováno  22:42

Podle současné metodiky ministerstva školství by se mohly pro děti na prvním stupni otevřít od 25. května vedle běžných škol i školy speciální pro žáky s vývojovými poruchami učení, komunikačních schopností, zrakovým nebo sluchovým postižením. Speciální školy pro mentálně či tělesně postižené, autisty a pro děti s poruchami chování by měly zůstat do konce června zavřené. Kritizoval to například spolek Děti úplňku, který sdružuje rodiny autistů. Ve středu se proti tomu vyjádřila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Sněmovna: Ošetřovné dostanou i rodiče, kteří nepošlou děti do školy. Firmy budou moci platit sociální odvody později

Zástupci ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví minulý týden uvedli, že oba úřady o této problematice jednají a budou ji asi řešit na přelomu května a června. „Je to o tom, abychom doladili hygienické standardy, protože ty jsou tam obtížně naplnitelné,“ řekl ve středu Plaga.

Podle něj by bylo dobré, kdyby se mentálně či tělesně postižení mohli do speciálních škol vrátit nejlépe od 1. června. Měli by tak mít možnost opět usednout do lavic týden po ostatních. Další možností podle ministra je, že se přidají k dětem už od 25. května. Podle Plagy by to ale mohla být rizikovější varianta.

Ministr řekl, že se na něj obracejí rodiče s protichůdnými názory. Někteří jsou pro to, aby se všichni postižení mohli vrátit do škol co nejdříve, jiní jsou spíš proti. Na rizika otevření škol pro postižené podle něj upozornila například komora soukromých speciálních škol. Podle ní jsou různá postižení u dětí často kombinovaná s epilepsií nebo třeba srdečními vadami, takže by pro ně nákaza koronavirem mohla být nebezpečná. Rozhodnutí o prezenční výuce by proto podle něj mělo být do konce června pro děti i školy dobrovolné.

Podle Šimůnkové nelze předpokládat, že zdravotní postižení automaticky zakládá horší zdravotní stav, který je v souvislosti s nemocí rizikový, a není proto ani možné přistupovat k dětem s postižením jinak než k ostatním. Takový postup je podle ní v rozporu se školským zákonem, Úmluvou o právech dítěte a Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením.

Podle Plagy ale ministerstvo pouze zvažuje možná rizika. „Rozhodně nikoho cíleně ani necíleně nediskriminujeme, naopak zvažujeme v nestandardní situaci faktory naplňování hygienických standardů a ochrany zdraví těch dětí,“ řekl. „Dokud se budu moct rozhodovat, tak budu balancovat rovinu epidemiologickou, rovinu proveditelnosti a rovinu ochrany jednotlivých subjektů,“ dodal.

Školy by se už plošně zavírat neměly, míní Plaga

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nepředpokládá, že by se školy při případné druhé podzimní vlně epidemie nového koronaviru zavíraly plošně, jako tomu bylo nyní. Ministr ve středu poslancům také řekl, že v červnu by se mohli vrátit na bázi dobrovolnosti do základních škol žáci druhého stupně. Mluvil také o otvírání speciálních škol.

Pokud by se na podzim epidemie vrátila, mohlo by se podle ministra stát, že se dostanou do karantény některé ze škol nebo spíš některé ze tříd. „Všechny kroky směřují k tomu, aby to potenciální vypnutí nebylo úplné, ale aby se soustředilo na oblasti nákazy,“ řekl.

Vláda nařídila uzavřít školy kvůli koronavirové nákaze 11. března. Postupně se otevírají. Od 25. května se do nich budou moci vrátit žáci prvního stupně. Ve skupině jich bude smět být nejvýš 15.

V červnu budou moci do škol po menších skupinkách starší školáci. Plaga k tomu poznamenal, že tyto děti by se měly aspoň potkat. Už to nebude o vzdělávání, podotkl. Až do konce školního roku by měla být dominantní výuka na dálku, dodal ministr.

Od 25. května by se podle něho měly otevřít také speciální školy pro děti s vadami sluchu nebo zraku. V případě dětí s poruchami autistického spektra se vede debata o možném dobrovolném obnovení výuky k 25. květnu, nebo k 1. červnu, řekl. Plaga upozornil na to, že tyto děti mívají oslabenou imunitu a nemusí být očkované, proto by bylo nutné jasné přání rodičů.

Bod, v němž měl ministr informovat poslance o opětovném otevření základních škol, prosadila na program nynější schůze Jana Černochová z opoziční ODS. Nejkritičtěji vystoupil Václav Klaus mladší (Trikolóra), podle kterého se měly školy buď úplně otevřít, nebo měly zůstat zavřené. „Mezistav k ničemu kloudnému nevede. Přístup ‚kdo nechce, ten nemusí‘ je politika ani ryba, ani rak,“ řekl. Plaga zdůraznil, že rozvolnění má nějaká pravidla a neurčuje je on, ale epidemiologové.

Poslanec ODS Martin Baxa se přimlouval za zvážení varianty plošnějšího otevření škol. Jan Hrnčíř (SPD) se pozastavil nad tím, že protože nejsou školní družiny, rodiče podle něho i tak musejí zůstávat s dětmi doma. V závěru debaty se dostali do slovní přestřelky Černochová s Jiřím Miholou (KDU-ČSL), který podle ní ve svém vstoupení opakoval podesáté záležitosti, o nichž se už mluvilo.

Sněmovna k Plagově informaci nepřijala žádné usnesení. Nikdo z poslanců nic nenavrhoval.

Autor: