29. května 2018 12:41, aktualizováno  15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Plaga odvolal ředitele Cermatu Zíku kvůli chybám v maturitním testu

Jiří Zíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zíka | foto: ČTK

PRAHA Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) odvolal z funkce ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiřího Zíku. Rozhodl se tak kvůli chybám, které se objevily v letošních maturitních testech z češtiny a přijímacích zkouškách. Ministr to v úterý řekl novinářům po setkání ze Zíkou, od kterého chtěl vysvětlení, jak se mohly chyby v testech objevit.

Zíka končí k 31. květnu a od 1. června ho nahradí analytička Michaela Kleňhová, která původně měla do funkce nastoupit od prosince. Do čela Cermatu ji vybrala komise již loni v listopadu, bývalý ministr Stanislav Štech (za ČSSD) ale tehdy rozhodl, že Zíka organizaci povede ještě tento rok.

Kleňhová má podle ministra navrhnout změny, které by u maturit a přijímacích testů zamezily opakování chyb. „Jednou z věcí, která selhala, je to, že přes validační komise prošly otázky, které měly případně dvě správné odpovědi. To je jeden z úkolů pro novou ředitelku, aby se podívala na to, aby mechanismy začaly fungovat,“ zmínil Plaga. Kleňhová se ke svému jmenování chce vyjádřit ve středu po schůzce s ministrem.

Plaga: Je potřeba diskutovat o podobě maturit

Podle ministra je potřeba také diskutovat o podobě maturit a o nastavení otázek a odpovědí. Za rozumné označil stažení maturity pouze na didaktickou část. „Nebráním se otevření široké debaty o podobě maturit a případném přenastavení,“ řekl Plaga na briefingu. Uvítal by komplexnější debatu, nerad by dělal rychlé řešení během 14 dnů.

Práci, kterou Zíka odvedl, Plaga ocenil. Vyzdvihl třeba to, že za celých osm let neuniklo před maturitami zadání testů. „Rozhodnutí pana ministra akceptuji a je mi to líto,“ řekl v úterý Zíka. V Cermatu bude dále pracovat jako ředitel logistiky. Uvedl zároveň, že si umí jen těžko představit, jak by šlo státní maturity omezit jen na didaktické testy, a to zejména u cizích jazyků.

Současné nastavení maturit kritizuje řada učitelů i dalších odborníků na vzdělávání. Poukazují na to, že přibývá maturantů, kteří u zkoušek neuspějí. Podle kritiků by například neměla být stejná úroveň maturity na gymnáziích a na učilištích. Mnozí se také obávají maturity z matematiky, která má být povinná na gymnáziích a lyceích od roku 2021 a na většině ostatních oborů o rok později. 

Češtináři chtějí maturitu z češtiny formou testu

Mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veronika Valíková úterní rozhodnutí o změnách ve vedení Cermatu uvítala. Chyby v testech podle ní vyplynuly z toho, že se ověřovaly interpretace textu nebo ustálená slovní spojení, která nemusí být vždy jednoznačná. „V testech by mělo být to, co jde jasně ověřit. Například pravopis, interpunkce, tvarosloví nebo skladba,“ řekla. Češtináři by uvítali, kdyby se státní maturita omezila na test. Sloh a ústní zkoušku by si měly organizovat samy školy, dodala Valíková.

Plaga v pondělí rozhodl o přehodnocení výsledků státní maturity z češtiny, protože se v didaktickém testu objevila chyba. V jedné z otevřených otázek byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení. Cermat tak některým žákům musel vystavit nová vysvědčení a nové výpisy testů. Oprava pomohla 147 maturantům, z nichž 113 jich díky změně hodnocení v testu nakonec uspěla a 43 se změnila známka z českého jazyka. Podle náměstka Václava Pícla Cermat v pondělí zaslal nová vysvědčení ředitelům dotčených škol a žáci si je v úterý mohli vyzvednout. Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků.

Podobnou chybu měl Cermat na jaře také v testu z češtiny u jednotných přijímacích zkoušek. I v něm byla u jedné z úloh dvě správná řešení místo jednoho. Tato chyba pomohla k přijetí na osmileté gymnázium dvěma žákům, kteří původně neuspěli.

Současný Cermat funguje od roku 2006, Zíka jej vedl šest let

  • Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, známější pod zkratkou Cermat, je příspěvkovou organizací řízenou ministerstvem školství; v současné podobě funguje od ledna 2006. Na starosti má vedle přípravy a vyhodnocování státní maturity i další zkoušky, například testy žáků základních škol či jednotné přijímací zkoušky na střední školy; podílí se i na dalším vzdělávání pedagogů.
  • Současná organizace navázala na činnost Centra pro reformu maturitní zkoušky (odtud Cermat), později Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, která byla součástí v roce 2011 zrušeného Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) a od druhé poloviny 90. let připravovala reformu maturit.
  • Státní maturity připravované Cermatem, které byly po letech příprav a odkladů naostro spuštěny v roce 2011, bývají od té doby nezřídka terčem kritiky. V roce 2012 byl odvolán předchozí ředitel centra Pavel Zelený. Důvodem byla pochybení v průběhu státních maturit a způsobu jejich prezentace.
  • Kvůli příliš těžkému testu z matematiky tehdy musel například Cermat zpětně zmírňovat hodnocení. Vlna kritiky se snesla i na hodnocení písemných prací, bylo údajně neobjektivní. Navíc se objevilo několik škol, které při písemkách podváděly, Cermat jim poté umožnil zkoušku zopakovat. Zeleného v čele centra nahradil právě Zíka.
  • Kritika Cermatu se objevila pod jeho vedením mimo jiné loni, kdy se změnilo hodnocení písemných prací z češtiny. V minulých třech letech byly slohy hodnoceny na školách, ale ministerstvo tvrdilo, že takové známkování není objektivní. Proto se začalo známkovat centrálně. Tento postup naopak kritizovali češtináři a mnozí studenti.
  • Problémy s maturitami se znovu objevily letos, v testu z češtiny byla chyba, kvůli které ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) rozhodl o přehodnocení výsledků státní maturity. Chybu měl Cermat na jaře také v testech jednotných přijímacích zkoušek na střední školy.
  • Zíka se narodil se v roce 1953, absolvoval mechanizační fakultu Vysoké školy zemědělské.
  • Jako odborný asistent deset let vyučoval teoretickou mechaniku a termodynamiku. Od roku 1989 působil v soukromém sektoru, mimo jiné na pozicích předsedy představenstva a finančního ředitele. V Cermatu je zaměstnán od roku 2008. Zastával pozici manažera projektu, posléze výkonného ředitele a ředitele sekce logistiky a bezpečnosti maturitní zkoušky. Řízením Cermatu byl Zíka pověřen po odvolání Zeleného v červnu 2012, do funkce byl jmenován po úspěchu v konkurzu v prosinci téhož roku.
  • Výběrové řízení na nového šéfa centra vypsalo ministerstvo školství již na podzim roku 2016. Z pěti kandidátů ale komise nedoporučila žádného vítěze. Tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) proto rozhodla, že Zíka dostane roční mandát. Ke stejnému řešení loni na podzim přistoupil i její nástupce Stanislav Štech (za ČSSD).
  • Zíku, který ve výběrovém řízení skončil druhý, měla od letošního prosince nahradit analytička Michaela Kleňhová. Podle úterního rozhodnutí ministra školství jej nahradí již od 1. června.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz