Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rampula ve středu vrátí na zastupitelství, Mečl se přesune do Brna

Česko

  8:19aktualizováno  18:53
PRAHA - Odvolaný pražský vrchní zástupce Vlastimil Rampula se již ve středu s největší pravděpodobností ujme znovu své funkce. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už zrušil dočasný mandát Stanislavu Mečlovi, který se vrací do Brna.

Vlastimil Rampula před vchodem do Vrchního státního zastupitelství v Praze foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Podle Zemana jde o první případ, kdy soud judikuje závažnost důvodů, pro které je možné odvolat vedoucího státního zástupce. Doposud se prý taková kauza soudně neřešila. "Jsem rád, že by do diskuse mohl přispět i Nejvyšší správní soud a vyjasnit, které důvody jsou závažné," řekl. Zatím si prý nestačil rozhodnutí dopodrobna prostudovat.

Také Rampula verdikt nyní studuje, a nechce ho předčasně hodnotit. "Už v tuto chvíli však lze nade vší pochybnost konstatovat, že moje odvolání z funkce vrchního státního zástupce v Praze bylo nedůvodné, když soud nepřisvědčil ani jednomu z důvodů uváděných ministrem spravedlnosti," uvedl. Doplnil, že bude další postup ohledně návratu do funkce nyní koordinovat se Zemanem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší státní zástupce potvrdil, že již s Rampulou hovořil. "Dnes jsem zaslal panu doktorovi Mečlovi rozhodnutí o zrušení jeho dočasného přidělení k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze," uvedl. Mečl prý předá úřad Rampulovi a ve středu se vrátí na Nejvyšší státní zastupitelství. Zeman dodal, že pokud by ministr Mečla do funkce šéfa pražských žalobců jmenoval, panovalo by teď minimálně měsíc dvojvládí. V České televizi v neděli řekl, že budou muset s Rampulou "koexistovat tak, jak to dělali v době minulé".

Rozsudek Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí o odvolání Vlastimila Rampuly z funkce pražského vrchního státního zástupce, nabyl právní moci. Podle ministerstva spravedlnosti senát uvedl, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman návrh na Rampulovo odvolání dostatečně neodůvodnil. Mluvčí soudu Martina Lhotáková na odpoledne doplnila, že se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti.

Porušení povinností a zásahy do kauzy tunelování

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zbavil Rampulu funkce loni v říjnu. Podle Lhotákové mu vytýkal například to, že porušil povinnosti tím, že ve více případech nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců a nesjednal nápravu. "V tomto směru nebylo prokázáno, že vytýkaná pochybení vyžadovala opatření vrchního státního zástupce a že nešlo o formální, bagatelní nedostatky, které navíc napravili podřízení státní zástupci," uvedla mluvčí poté, co verdikt obdržely obě zúčastněné strany.

Dalším důvodem v návrhu na Rampulovo odvolání byl jeho zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB). Měl své podřízené vydat pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku.

"Zde soud shledal, že k porušení povinnosti vrchního státního zástupce nedošlo, takový pokyn je vrchní státní zástupce oprávněn vydat. Dozorová státní zástupkyně ve správním řízení navíc uvedla, že finální rozhodnutí o podání odvolání učinila sama, bez jakéhokoli ovlivňování," sdělila Lhotáková.

Pospíšil podá stížnost

Ředitelka Pospíšilova kabinetu Veronika Ludvíková řekla, že se nyní odůvodněním soudu zabývají experti ministerstva. Dodala, že se však úřadu vyplatila opatrnost při vedení správního řízení, protože podle senátu byla procesní stránka v pořádku. Ministr může proti rozhodnutí podat do dvou týdnů od doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek. Podle Ludvíkové se již Pospíšil rozhodl, že ji podá.

Deník Mladá fronta Dnes napsal, že Zeman na Pospíšilův pokyn chystá další návrh. Podle jejích informací by důvodem mohla být kauza privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kvůli průtahům v kauze MUS kárné žalobě. Pospíšil kárnému senátu navrhl, aby je zbavil funkcí státních zástupců. "V předmětné věci se necítíme vinni jakýmkoliv pochybením," reagovali tehdy ve společném vyjádření žalobci.

Návrhy na kárné žaloby zpracovali experti Nejvyššího státního zastupitelství na základě výsledků vnitřní kontroly, kterou provedl dočasně pověřený pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl, který se funkce ujal v listopadu.

Rampula opakovaně selhal, tvrdí protikorupční organizace

Rampulův návrat považují za nepřijatelný občanské sdružení Veřejnost proti korupci a Nadační fond proti korupci. Podle jejich zástupců Hany Marvanové a Karla Janečka "v minulosti opakovaně selhal, a nemá proto co pohledávat v systému výkonu spravedlnosti demokratické země". Zároveň je prý podezřelý, že v některých kauzách jednal podle politického zájmu.

Podobně se vyjádřil i ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. Podle něj musí mít pražský vrchní státní zástupce osobní integritu a důvěryhodnost. "Tu Vlastimil Rampula postrádá z důvodů, které byly mnohokráte zmiňovány a lze je shrnout jako podezření z maření stíhání závažné trestné činnosti a podezření na kontakty s osobami z prostředí organizovaného zločinu," sdělil.

Pospíšil si podle něj ve snaze o očistu státního zastupitelství zaslouží podporu, kterou by mu měl dát i premiér Petr Nečas (ODS).

Autoři: ,