Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ministr Pospíšil podá stížnost ve prospěch řidiče Smetany

Česko

  11:03aktualizováno  13:22
PRAHA - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podá stížnost pro porušení zákona v trestní věci Romana Smetany, který si odpykává trest za přimalování tykadel politikům na předvolební plakáty.

Bývalý řidič autobusu Roman Smetana. foto: Policie ČRReprofoto

Serveru Lidovky.cz to potvrdil sám ministr spravedlnosti. "Dnes jsem udělal politické rozhodnutí, že stížnost podáme," uvedl Pospíšil s tím, že písemnou podobu dostane stížnost až příští týden.

Vyhověl tak desítkám žádostí, například od Českého helsinského výboru, které prošetření případu požadovaly. "Je to první pozitivní krok," reagovala předsedkyně výboru Anna Šabatová. Podle ní ale může být neučinný, protože stížnost není řešena žádnou lhůtou. "Zatímco kdyby dal návrh na přerušení trestu, je tam lhůta 14 dnů, do kdy musí soud rozhodnout," podotkla Šabatová.

Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku Roman Smetana už má v těchto dnech za sebou zhruba desetinu stodenního trestu, který si odpykává v pankrácké věznici. Původně odmítl do vězení nastoupit, protože trest považuje za nespravedlivý. Nakonec se ale minulou sobotu dobrovolně vydal policii po demonstraci v Praze.

PSALI JSME:

Ministr se rozhodoval na základě názorů svých podřízených a zároveň analýzy, kterou vypracovala expertní komise ve složení soudce, akademik a státní zástupce, jejichž jména však resort neuvedl.

Případ vyvolal mezi zaměstnanci ministerstva ostré debaty a jejich doporučení byla podle Pospíšila rozdílná . "Nemalá část z nich si myslí, že by se stížnost podávat neměla, nemalá část si myslí, že by se podávat měla," zdůraznil rozpolcenost názorů. "Mé rozhodnutí je, že v takovém případě je správné stížnost podat a nechat na Nejvyšším soudu, aby věc posoudil," uvedl.

Roman Smetana (vpravo) se vzdal policii.

Ministr však nemůže zpochybňovat rozsudek okresního soudu v rovině trestněprávní. Jeho stížnost spočívá v domněnce, že Smetanův případ má širší aspekt, než aby se posuzoval pouze z hlediska poškození cizí věci. Střetává se totiž zájem na ochranu vlastnictví a zájem na svobodném vyjadřování politických názorů.

"Cítíme rozdíl mezi tím, když někdo někomu poškodí auto nebo dům a když někdo vyjadřuje své politické mínění, byť nezákonnou formou, a poškozuje billboardy," uvedl ministr a vzápětí dodal: "My ale neříkáme, že pan Smetana má někomu poškozovat billboardy. Ale je otázka, když to dělá, jestli to má být trestný čin," dodal Pospíšil. 

Smetana možná za mřížemi zůstane

Zda součástí stížnosti bude i žádost o přerušení Smetanova trestu do rozhodnutí Nejvyššího soudu, ale zatím Pospíšil nerozhodl. Připustil přitom, že verdikt může padnout až v řádu měsíců, kdy už bude mít Smetana trest odpykaný. Podle ministra je ale důležitá symbolická rovina onoho rozhodnutí a to, že se nastaví jasné mantinely. 

PŘEHLEDNĚ: Smetanův případ

  • Řidič olomouckých autobusů Roman Smetana (* 1982) před
    sněmovními volbami v roce 2010
    pokreslil plakáty ODS, ČSSD
    a KDU-ČSL, politikům „dodal“ mj. anténky, tykadla či nápisy.
  • Náhradu škody 15 tisíc korun nárokovala jen ODS, jejíhož lídra Ivana Langera lidé „vykřížkovali“.
  • V květnu 2011 stanul řidič před soudem, případ dostala podle rozpisu práce Langerova manželka Markéta. Neprohlásila podjatost, na té ale netrvali ani Smetana a státní zástupce.
  • Řidič dostal sto hodin obecně prospěšných prací a pokyn k náhradě škody. Peníze zaplatil, odmítl ale vykonat práce a zády se postavil i k domácímu vězení. Soudkyně proto změnila trest na sto dnů vězení.