Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr požádá o peníze pro cestovky

Česko

Výbuch islandské sopky způsobil cestovkám a hotelům škodu téměř půl miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj se pokusí najít způsob, jak jim škodu nahradit.

PRAHA Stovky milionů korun se pro tuzemský cestovní ruch bude snažit získat ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Ministerstvo financí však jeho iniciativě mnoho šancí nedává.

„Ministerstvo požádá vládu České republiky o mimořádnou finanční pomoc, která podpoří cestovní ruch v souvislosti se škodami způsobenými sopečným prachem,“ uvedl Vondruška.

Islandská sopka Eyjafjallajökull, která na několik dnů uzavřela vzdušný prostor, způsobila českým cestovním kancelářím škody za sto až 130 milionů korun. Domácí hotely přišly o zhruba 300 milionů korun. O dalších zhruba 20 milionů přišly obchody se suvenýry a dopravci. „Pakliže bude tato žádost úspěšná, ministerstvo by ve spolupráci s asociací zpracovalo metodiku, jak o tyto peníze žádat,“ řekl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) by se však nemělo jednat pouze o čistou náhradu škod, ale mělo by jít o systematickou pomoc celému oboru. „Nyní připravujeme jednání s ministerstvem financí, které by mělo ukázat, zda vůbec existuje cesta k podpoře, a pokud ano, v jaké míře je pomoc možná,“ řekl mluvčí MMR Martin Ayrer. Podle něj je diskuse otázkou týdnů.

„Návrh ministra Vondrušky si vyslechneme, včetně možných nápadů, kde najít potřebné prostředky. Případnou pomoc však vidíme jako velmi problematickou,“ řekl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí. Podle něj je stav veřejných financí dobře známý a hledání dodatečných financí je velmi obtížné. Například tento týden ministr financí Eduard Janota varoval, že pokud se má udržet plánovaný deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu, bude muset najít další úsporná opatření.

„Uvědomujeme si, že rozpočtová realita je velice složitá a nemusíme s naším návrhem uspět. Přesto jsme přesvědčeni, že je potřeba vyslat signál, že cestovní ruch potřebuje podporu,“ řekl Ayrer.

***

Ceny zájezdů Zákon se osvědčil Od loňského listopadu platí novela zákona o cenách, která cestovním kancelářím přikazuje uvádět konečnou cenu zájezdů. Ministerstvo financí v uplynulých měsících provedlo šetření u 123 cestovních kanceláří a nenašlo jediné porušení zákona. Ministerstvo zatím neobdrželo ani jedinou stížnost klientů na nedodržování zákona.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...