Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Dobeš končí. Oficiálně kvůli platům učitelů

Česko

  18:37aktualizováno  19:46
PRAHA - Kritizovaný ministr Josef Dobeš (VV) skončil. Podle informací LN odstoupil sám, odmítl totiž plánované úspory ve svém rezortu.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) foto: ČTK

"Nemohl jsem akceptovat drakonické škrty ve školství," řekl Lidovým novinám. Podle Dobeše by to znamenalo "okamžité snížení platů učitelů", což nechce připustit.

"Rozhodl jsem se tedy vyvodit osobní odpovědnost a rezignovat," dodal. Své kroky chce vysvětlit na zítřejší tiskové konferenci. Podle dostupných informací se rozhodl rezignovat poté, co ve středu večer na vládě hlasoval proti návrhu, že letos musí v rozpočtu rezortu ušetřit 2,5 miliardy korun. Podle ministra je varianta nepřijatelná a znamenala by okamžité snížení platů učitelů. Vláda ve středu schválila, že resorty musí celkově ušetřit výdaje za 23,6 miliardy korun.

Anketa

Myslíte si, že za Dobešovou rezignací jsou pouze vynucené škrty v jeho rezortu?

Ano, nechtěl porušit slib učitelům. 164
Ne, ustál horší věci. 1324
Pouze chtěl odvést pozornost od čerstvé kauzy odposlechů politiků, v níž opět figuruje Bártova ABL. 275

Gazdík: Dobrá zpráva pro školství

"Je to dobrá zpráva pro české školství. Já za důvod rezignace považuji neschopnost pana ministra a to jak v oblasti komunikace s vysokými školami, tak se starosty a regiony, tak jeho personální politiku i jeho neschopnost administrovat evropské fondy," řekl LN předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

K rezignaci již osmého svého ministra se vyjádřil také předseda vlády Petr Nečas z ODS. "Jako jediný možný způsob protestu proti omezení rozpočtu v rezortu jsem vždycky připouštěl pouze odstoupení. Od pana ministra Dobeše je to politicky a lidsky korektní," řekl po zasedání vlády Nečas.

"Pan ministr se rozhodl nahle. Spekulace ze bych ho mela nahradit ted necham bez komentare," řekla LN Dagmar Navrátilová, místopředsedkyně VV.

"Josef Dobeš byl nejhorším ministrem školství ČR všech dob. Měl odejít už dávno. Když jsme včera vyslovovali nedůvěru vládě v Poslanecké sněmovně, doufali jsme ale, že odcházet bude vláda najednou, nikoli po jednom," rýpnul si Marcel Chládek, stínový ministr školství za ČSSD.

Jan Gruber k Dobešově rezignaci

"Během těch demonstrací několikrát jasně zaznělo Dobeše do koše a mnoho lidí si přálo jeho rezignaci a byl k ní vyzýván z různých stran. Nicméně to, co my jsme říklali od začátku a říkáme stále i po tom, co ministr Dobeš rezignoval, je to, že nám vadí připravovaná reforma vysokých škol," řekl serveru Lidovky.cz Jan Gruber, člen iniciativity Za svobodné vysoké školy.

Josef Dobeš přitom nepůsobil v posledních týdnech jako ministr, který by se chystal k odchodu z ministerstva. V uplynulých měsících totiž ustál téměř všechno. Kritiku kvůli prodloužení života právnické fakulty v Plzni. Jeho křeslo se příliš nerozhoupalo ani při studenském Týdnu neklidu. A čas měl i na vyřešení potíží s eurofondy. Poslední informace z pondělí zněla: Dobeš má dva měsíce na obnovu pozastavených eurodotací.

INFOGRAFIKA: Nejvýznamnější počiny Josefa Dobeše v úřadu

Stejně ve středu večer oznámil rezignaci. Shodou okolností je to v den, kdy deník MF Dnes přinesl třaskavou kauzu: bezpečnostní agentura ABL se dostala k odposlechům tajné služby, která monitorovala telefonní hovory pražského exprimátora Pavla Béma a kmotra Romana Janouška. A právě v té době byl Dobeš členem představenstva ABL.

Je otázkou, zda Dobeš bude jediným odpadlíkem z vlády Petra Nečase. Podle kuloárních a zatím nepotvrzených informací budou nyní Věci veřejné požadovat obměnu i na dalších ministerských postech. Soustředěné kritice v minulých dnech čelil například ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Skončil nejlepší ministr

Dobeš měl přitom v minulosti na své straně prezidenta Václava Klause, jenž ho už dříve označil za nejlepšího ministra. A předminulý týden to Klaus z televizní obrazovky zopakoval: "Jsem stoprocentně přesvědčen, že oproti ministrům jako paní Buzková, Kuchtová nebo pan Liška, díkybohu, že máme pana Dobeše. Něco úplně jiného je, jestli bych stejným způsobem vzal do ruky tužku a psal dnešní reformu vysokých škol nebo udělal ten či onen krok. Ale v realitě, ve které se pohybujeme, nemám důvod, abych na tom výroku měl něco měnit."

Vizitka Josefa Dobeše

Datum narození: 28. února 1964, Boskovice
Vzdělání: Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Současné funkce: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy (od července 2010), místopředseda strany Věci veřejné (2003 - 2011), poslanec Poslanecké sněmovny (od května 2010).

Profesní a politická kariéra: Pracoval jako psycholog v pankrácké vazební věznici, poté se věnoval práci s rodinami a dětmi s výchovnými či školními problémy. Od ledna 2008 do června 2009 byl členem představenstva bezpečnostní agentury ABL. V letech 2006 až 2010 zasedal v zastupitelstvu Prahy 1. V roce 2010 byl zvolen do Poslanecké sněmovny za Jihomoravský kraj. Od května do července 2010 vedl poslanecký klub VV, v červenci byl jmenován ministrem školství ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS).

Členství v politických stranách: Člen strany VV, kterou v roce 2002 spoluzakládal.

Rodina: ženatý, vychovává čtyři syny.

Ostatní: V letech 2005 až 2010 byl většinovým vlastníkem Vydavatelství Pražan vydávajícího časopis Pražan spojený s VV. Během svého působení ve vládě byl často kritizován, a to i kolegy z vládní koalice - TOP 09 i ODS v minulosti požadovaly jeho odchod z vlády (v dubnu 2011 premiér Nečas doručil prezidentovi Václavu Klausovi v rámci širší personální obměny vlády návrh na odvolání Dobeše, který však nakonec místo ve vládě uhájil).

zdroj: ČTK

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat