Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po malérech s maturitami končí šéf Cermatu

Česko

  13:44aktualizováno  17:27
PRAHA - Šéf Cermatu Pavel Zelený končí ve funkci. Ministr školství Petr Fiala (nestr.) ho odvolal, protože nedokázal studenty, učitele, ani veřejnost přesvědčit o kvalitě státních maturit.

Odvolaný šéf Centra pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený. foto: Lidové noviny

"S okamžitou platností jsem odvolal z funkce pana ředitele Zeleného kvůli pochybením v průběhu maturit, která zde vznikly, a také způsobu prezentace," oznámil Fiala. 

ČTĚTE TAKÉ:


Podle ministra Cermat pod vedením Zeleného nepřesvědčil veřejnost, že průběh maturit je správný. Odvolal ho na základě vlastního rozhodnutí, které "nebylo lehké". "Věřím, že tato opatření povedou k tomu, abychom pokračovali v koncepci státních maturit, abychom vytvořili proces, který se bude těšit důvěře veřejnosti," uvedl ministr.

Vysvědčení Zelenému

Server Lidovky.cz vystavil již v květnu Zelenému vysvědčení. A jak dopadl?

  • Matematika 3
  • Český jazyk 2 (předmět byl hodnocen v době před problémy s písemnými pracemi)
  • Informatika 4
  • Ekonomie 4

VÍCE ČTĚTE ZDE

Vedením Cermatu Fiala pověřil výkonného ředitele Jiřího Zíku. "Bude zahájen procesní a finanční audit, který ukáže, jak jsou nastaveny procesy uvnitř Cermatu," nastínil ministr školství další postup po skončení letošních maturit.

K ráznému řešení Fiala sáhl po problémech se zkouškami z matematiky a českého jazyka. Studenti i odborná veřejnost si stěžovali na přemrštěnou obtížnost těžší verze matematických testů, v případě slohových prací Cermat čelí podezření, že hodnocení bylo příliš subjektivní, někteří hodnotitelé si dokonce stěžují, že na ně Cermat tlačil, aby byli přísnější. Ministr to nechtěl komentovat, prý se však nejedná o "tisíce případů". 

Ministr školství Petr Fiala.

Ministr školství Petr Fiala.

Ministr ale všem poškozeným vzkázal, že nic nezmůže. "Toto není věc, do které by mohlo ministerstvo školství zasáhnout," vysvětlil a odkázal na standardní kroky, tedy k odvolání se ke krajským úřadům. 

Maturantům se ale znovu neomluvil. "Druhá omluva už by nepůsobila důvěryhodně. Mnohem důvěryhodněji působí ty kroky, které jsem učinil," uvedl.

Máte špatnou zkušenost s maturitou? Pošlete nám svůj příběh na adresu internet@lidovky.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat