11. března 2019 17:07, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr spravedlnosti nechce odvolat šéfa antimonopolního úřadu Rafaje. Platí presumpce neviny, tvrdí

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | foto: ČTK

Praha K odvolání předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje kvůli kauze údajného ovlivňování tendru na výběr mýta není důvod, řekl po pondělním zasedání vlády novinářům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kněžínka ale bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu. Na to chce počkat i prezident Miloš Zeman.

Kněžínek také konstatoval, že vláda šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pouze navrhuje, jmenuje ho prezident. Důvodem pro odchod Rafaje z čela úřad by měl být i Zemana až pravomocný soudní rozsudek. Zeman to v pondělířekl v rozhovoru s ČTK.

Zeman připomněl policejní vyšetřování, které vedlo k pádu vlády Petra Nečase (ODS). „Toto vyšetřování, o kterém se tvrdilo, že je na stopě obrovské mafie, skončilo kabelkami Jany Nagyové. Od té doby jsem poněkud skeptický, když například olomoucké vrchní státní zastupitelství, tedy totéž, které dělalo ten úřad vlády, teď najednou něco halasně vyhlašuje,“ řekl prezident. Dodal, že si počká až na reálný průběh vyšetřování. „A zatím, poučen touto zkušeností, bych byl poněkud skeptický,“ poznamenal.

S výzvou, aby zvážila, zda prezidentovi nenavrhne odvolání šéfa antimonopolního úřadu z funkce, se na vládu v pondělí obrátila pětice protikorupčních organizací. Kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek vyzvala Rafaje k odchodu už dříve také Transparency International ČR (TI). Pod pondělní výzvou jsou podepsány Oživení, EconLab, Frank Bold, Otevřená společnost a Nadační fond proti korupci. Uvedly, že vláda musí řešit narušenou důvěru ve vedení úřadu.

Rafaj: Policie prokáže zákonnost

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Česku, mimo jiné na antimonopolním úřadu a v sídle firmy Kapsch, správce mýtného systému. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. Vláda podle Kněžínka o důvěře v Rafaje nediskutovala.

Rafaj věří, že vyšetřování policie po nedávné razii prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná, a nikdo je neovlivňoval. V tiskovém prohlášení to v pondělí uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. 

Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného a věcí se zabýval právě antimonopolní úřad. Policisté na úřadu zasahovali kvůli údajnému ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém elektronického mýta.

„Podle vyjádření orgánů činných v trestním řízení se na úřadě jednalo o zásah dokumentační povahy. Nikomu z vedení úřadu ani ze zaměstnanců nebylo sděleno obvinění,“ uvedl Švanda.

Server Novinky.cz minulý týden napsal, že policie podezřívá Rafaje a ředitele provozovatele mýtného systému Kapsch Karla Feixe z korupce. Mluvilo se také o místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, který údajně jednal se zástupci Kapsche a s Rafajem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz