Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Toman předčasně ukončil podnikatelskou misi v Rusku. Tamní úřady neumožnily přelet do Kazaně

Tisková konference uspořádaná 6. června 2019 v Praze k předběžné auditní zprávě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference uspořádaná 6. června 2019 v Praze k předběžné auditní zprávě... | foto: ČTK

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ve čtvrtek předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrátil do Prahy.

Česká diplomacie dostala od Ruska vysvětlení, že se let neuskutečnil z administrativních důvodů, což jako důvod uvedli i ruští hostitelé. Podle některých českých představitelů je postup Ruska znepokojivý a může být reakcí na zhoršení vzájemných vztahů.

„Z ruské strany máme informaci, že se jednalo skutečně o administrativní záležitost,“ řekl při dnešní návštěvě Vysočiny ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zastupitelský úřad i letka podle něj postupovali podle běžné procedury. Věří tomu, že jde o nedorozumění, které mohla způsobit nová procedura na ruské straně. Ministr řekl, že mluvil s ministrem Tomanem a je v kontaktu s českým velvyslancem v Moskvě. V Kazani byla podle Petříčka delegace připravená na přijetí. „Takže já věřím, že skutečně se jedná pouze o technickou záležitost, nevnímám to jako nějakou politickou záležitost,“ dodal.

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu. Naplánované měl setkání s prezidentem Rustamem Minnichanovem a s ministrem zemědělství Maratem Zjabbarovem. Tématy měly být vzájemná spolupráce a agrární obchod. Dále se delegace měla zúčastnit Česko-tatarstánského podnikatelského fóra a prohlédnout si některé zemědělské firmy.

Cesta se už ale neuskutečnila. „Ani po desetihodinovém čekání na letišti nebyl letadlu s českou delegací umožněn odlet, ministr zemědělství proto rozhodl o přerušení pracovní cesty a co nejrychlejším návratu do Prahy. Současně vyslovil znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Podle tatarstánských představitelů problém představovaly špatně vyřízené odletové dokumenty. „Proto došlo k technickému zdržení, kvůli celnici. Pouze to je důvodem. Byli jsme plně připraveni,“ řekl ruské státní tiskové agentuře TASS předseda tatarstánské obchodní a průmyslové komory Šamil Agejev.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) může předčasné ukončení mise pramenit ze zhoršení vztahů mezi Moskvou a Prahou. „Mohu se domnívat, že za tím může být reakce Ruska na aktuální vývoj našich vztahů. Nicméně oficiální verze je, že došlo k administrativním problémům, které nebylo možné vyřešit,“ řekl Hamáček.

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům.

Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací. Zpráva BIS za rok 2018 zveřejněná tento týden varovala před špionážními aktivitami Ruska v ČR a opakovaně upozorňovala na naddimenzování ruské ambasády.

Na ropu a plyn bohatý Tatarstán je jedním z nejbohatších subjektů Ruské federace. Země disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími - petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem. S představiteli Tatarstánu v minulosti opakovaně jednal prezident Miloš Zeman.

Výběr sporných momentů v česko-ruských vztazích

Údajná špionáž - Zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) téměř každý rok varují před ruskou zpravodajskou činností v Česku. Podle výroční zprávy BIS za loňský rok, která byla zveřejněna v úterý, operovaly v ČR všechny ruské tajné služby. Klíčovým cílem jejich hybridní strategie je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy. BIS také zmínila, že dlouhodobým bezpečnostním problémem je naddimenzovaná velikost ruské ambasády v ČR. Uvedla, že nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka představovalo v minulém roce šíření dezinformací proruskými aktivisty. Kontrarozvědka připomněla rozbití sítě, kterou v tuzemsku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Ředitel BIS Michal Koudelka v říjnu uvedl, že síť měla prostřednictvím serverů útočit na cíle v ČR i na zahraniční partnery. Rusko to označilo za nepodložený útok na sebe inspirovaný západními mocnostmi.

Vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze Skripal - Loni v březnu premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Je to výraz solidarity s Británií po útoku, řekl Babiš. Zároveň uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku v Británii. Moskva později v reakci na kroky Británie a jejích spojenců včetně ČR oznámila, že vyhostí stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. BIS ve zprávě uvedla, že vyhoštění tří diplomatů ruské zpravodajce v ČR oslabilo.

Vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA - Nikulin byl zadržen v Česku v říjnu 2016 za základě amerického zatykače, v USA je obviněn z hackerství a jeho vydání požadovalo též Rusko. Jeho diplomatická mise v Praze sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vydání Nikulina podkopává základy česko-ruské spolupráce. ČR se podle něj při rozhodování "neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority". Naopak americké velvyslanectví v Praze Nikulinovo vydání uvítalo. Krok vyvolal kritickou reakci i prezidenta Miloše Zemana, který tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) žádal o Nikulinovo vydání do Ruska. Ústavní soud v dubnu konstatoval, že Pelikán při vydání porušil Nikulinova práva. Rus nyní za nezákonné vydání do USA žádá po českém ministerstvu spravedlnosti odškodné 1,5 milionu korun.

Kauza nelegálních pronájmů bytů - Letos v srpnu Rusko stáhlo z Prahy diplomata Alexandra Těrentěva spojovaného s kauzou nelegálního pronájmu bytů, které měla ruská ambasáda k dispozici. Na stažení ruského diplomata naléhalo od jara české ministerstvo, které hrozilo, že ho jinak vyhostí. Kvůli kauze si letos v březnu ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním některých nemovitostí v Česku ruskou ambasádou a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví.

Spor o sochu maršála Koněva - Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 tabulku s textem. Popisuje Koněvovu roli v roce 1945, kdy osvobozoval Československo, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti instalování tabulky protestovali velvyslanci Ruska a některých dalších zemí bývalého SSSR.

Radnice Prahy 6 sochu koncem letošního srpna zakryla, důvodem byla podle městské části snaha ochránit ji poté, co byla potřísněna barvou. Proti zakrytí protestovali někteří aktivisté, plachty opakovaně strhli. V září pak zastupitelé rozhodli, že socha bude přemístěna a nahradí ji nový památník. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickému pohlavárovi.

Pomník vlasovcům - Jeho vybudování zvažuje starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), který ve středu dovezl ruskému velvyslanectví dopis, v němž se ohrazuje proti ruské kritice záměru pomník zřídit. Ruská ambasáda uvedla, že pomník by byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Novotný poděkoval za smířlivý postoj Hradu k plánovanému pomníku. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že hrdá země snese pomníky své minulosti, výslovně jmenoval i vlasovce.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...