„Odborovým organizacím jsme představili koncept, který vychází ze dvou složek. Zůstává 1 500 korun do tarifů, jak jsme minule oznámili a jak už bylo dohodnuto na minulém jednání, plus pro každého policistu a hasiče tisíc korun do stabilizačního příspěvku,“ oznámil ministr Rakušan.
„Dostáváme se na částku 2 500 korun, přičemž u většiny policistů a hasičů bude ještě o něco málo vyšší, 2 650 korun, protože slouží ve dvousměnném provozu,“ dodal.
„Ty peníze jdou ze sociálních dávek a důchodů, kde je ale dostatečná rezerva,“ upřesnil ministr. Výsledek označil za úspěch.
Vznikne také pracovní skupina pro snížení byrokracie, ve které budou působit zástupci přímo z terénu, kteří znají jednotlivé postupy a záležitosti policistů.
Zabývat se budou dvěma problematikami. Jednou z nich je prostá byrokracie, tou druhou pak změny agend či jejich úbytek. „Téměř jistě by u druhého bodu ale byly potřeba legislativní změny,“ řekl Rakušan. Skupina by měla poprvé zasednout v polovině prosince.
Setkávání s odbory budou podle Rakušana pokračovat. „Velmi předběžně jsme se dohodli, že se setkáme v lednu, kdy nebude nějaký přímý rozpočtový tlak,“ dodal ministr. Mezi tématy by měly být cílený stav policistů nebo nástupní platy.
Odboráři avizovali kvůli nízkým platům protest na čtvrtek 21. listopadu před budovou ministerstva vnitra na Letné, odboráři však o protestu ještě budou jednat. Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již minulý týden. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty.
Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a organizátor protestů z minulého týdne Martin Červenka v pondělí po jednání s policejním prezidentem Martinem Vondráškem uvedl, že podle něj raketově roste počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku služebního poměru. Nedokážou se z platu uživit a musí si hledat jinou práci.