Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce lépe zabezpečit Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman chce zlepšit bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec, který v pondělí zhruba dvě hodiny s prezidentem jednal o migraci nebo otázkách terorismu.

Podle ministra jde o sérii opatření, která by zlepšila bezpečnost návštěvníků a ochranu památky. Nejde o reakci na konkrétní hrozbu.Prezident podle něj podporuje postoj vlády, která odmítá kvóty EU pro přijímání uprchlíků. Lepší zabezpečení Hradu je podle Chovance rozhodnutím kanceláře prezidenta. Podobná opatření jsou podle něj běžná u jiných podobných památek v zahraničí, například ve Vatikánu. „Samozřejmě to bude znamenat určitý bezpečnostní sken,“ řekl Chovanec.

Jednotlivá opatření zatím nechtěl blíže popisovat. „Budou viditelná,“ uvedl. Hrad by měl mít lepší ochranu do jednoho až dvou měsíců. Ministr předpokládá, že o nich bude veřejnost včas informována.

Uprchlíky příváží do Evropy mafie

Ministr se Zemanem debatoval také o migraci. V úterý bude na schůzce ministrů zemí EU v Lucemburku hájit postoj české vlády, která odmítá kvóty pro přidělování uprchlíků. „Musíme si uvědomit, že řešíme následek a neodstranili jsme příčiny,“ řekl Chovanec. Evropa je podle něj ve válce s mafií, která uprchlíky na kontinent přiváží.

Podle ministra ustala debata, která se týká potápění lodí převaděčů nebo zakládání táboru ještě na území států, odkud lidé prchají. „V současné době debatujeme jenom kvóty. Ty kvóty toho moc neřeší, protože ti lidé k nám přijdou, projdou azylovým řízením a následně se rozhodnou, že budou pokračovat dál do Evropy,“ dodal Chovanec.

Ministr si postěžoval, že Česko nabídlo Itálii pomoc, která se týkala poskytnutí peněz a odborníků. Ti by se zaměřili na registraci uprchlíků, která nyní údajně příliš nefunguje, a tak není jasné, kdo se po Evropě pohybuje. Itálie prý zatím nereagovala. „I to je jedno z témat, které chceme řešit s našimi partnery,“ doplnil Chovanec. Prezident podle něj stanovisko vlády kvůli úternímu jednání EU bez výhrad podporuje.

Evropská komise navrhuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Česko usiluje o to, aby se EU v této otázce dohodla a aby se jednotlivé země nepřehlasovávaly. Jednou z možných cest by mohly být kvóty, které by měly jen doporučující charakter.

Podle Chovance nelze do budoucna vyloučit, že Česko uzavře před uprchlíky hranice, jako to nyní dělají státy s největšími problémy. Zatím k tomu ale podle něj není důvod.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...