„Momentální prioritou je obnovení elektřiny a mobilního signálu,“ řekl Rakušan. Pokrytí mobilních operátorů se podle něj zlepšuje, počet nefunkčních stanic se snížil. V některých obcích je zatím alternativou satelitní spojení.
Podle Rakušana je všem postiženým lokalitám věnována stejná pozornost. „A to nehledě na to, jestli se objevovali na titulních stranách tisku,“ dodal.
Ministerstvo volby zorganizuje pěti obcím
Ministerstvo vnitra zorganizuje volby v zaplavených oblastech pěti obcím, dalších dvacet to zvládne s komplikacemi samo. „Co nebudou obce k volbám schopny zařídit, s tím jim pomůžeme,“ ujistil vyplavené obce.
Jeho resort je prý připraven být maximálně nápomocný. „My jim ty volby prostě zajistíme,“ dodal. Rakušan zasaženým obcím podle jeho slov pošle v pátek tolik lidí, kolik budou potřebovat.
„Zajistíme signál, elektrocentrály, zajistíme, aby volební místnosti byly obsluhovány. Jsme schopni zajistit lidi, kteří budou jezdit s urnami jako řidiči,“ uvedl ve čtvrtek Rakušan.
Pomoci pojede vnitro například do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, potvrdil ministr slova tamní starostky. Počítá tam se stanem, zajištěním lidí do komise či signálu, vypočítal. Forma pomoci se v obcích bude lišit podle jejich potřeb.
Rakušan současně vyzval, aby občané žádali o mobilní hlasovací urnu, protože i v případě možnosti hlasovat touto formou čas pro vhození lístku vyprší v sobotu v 14:00. „S ohledem na zaplavené oblasti bylo nutné změnit nějaké volební místnosti, proto sledujte aktuální informace na vašem obecním úřadě,“ upozornil také ministr vnitra.
Ve zrychleném řízení požádalo o doklady 109 lidí, kterým je úřady doručí do začátku hlasování. Hasiči rozeslali v oblastech záplav 256 tisíc zpráv SMS souvisejících s organizací voleb, doplnil.
Nepomáhejte na vlastní pěst, vyzval Rakušan
Rakušan dále vyzval, ať se lidé nepouští do pomoci na vlastní pěst. „Děkujeme, že pomáháte, ale využijte k tomu nějakou z neziskových organizací,“ vyzval. S nabídkou fyzické pomoci se mohou hlásit například organizacím Český červený kříž, Adra a Diakonie.
„Je to důležité proto, abychom se z té přemíry snahy nedostali do situace, ve které jsme byli po tornádu na Moravě. Tehdy byly jednotlivé obce pomocí a dobrovolníky přímo zahlceny, což práce spíše komplikovalo,“ připomněl generální ředitel HZS Vladimír Vlček. Dále znovu apeloval na občany, aby se vyvaroval povodňové turistice.
Ve čtvrtek se opět sešel Ústřední krizový štáb, který jednal o situaci ve vodou zasažených oblastech. Již ve středu ministr vnitra Vít Rakušan varoval před vysokými tresty za rabování na zaplavených místech. Současně upozornil, že například za vykradení domku může pachatel dostat trest 8 až 12 let.
Povodně v Česku ustupují, po čtvrteční 11. hodině byl některý z povodňových stupňů na zhruba 50 místech. V některých lokalitách jsou stále uzavřené silnice, problémy jsou i na železnici a desítky tisíc odběratelů jsou nadále bez dodávek elektřiny.
V postižených místech lidé uklízejí škody, pomáhají jim mimo jiné hasiči, armáda, dobrovolníci i vězni. Povodně mají zatím pět obětí, další lidé jsou pohřešovaní.