Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rakušan: Bohužel se nám objevují útoky na ruské děti ve školním kolektivu

Ministr vnitra Vít Rakušan promluvil na tiskové konferenci po jednání vlády. (23. února 2022) foto: Petr TopičMAFRA

Ministr vnitra Vít Rakušan po jednání krizového štábu řekl, že ministerstvo vnitra spustí platformu pro organizaci pomoci i dobrovolníků. Ministerstvo zahraničí také hledá dobrovolníky, kteří mluví ukrajinsky a mohou pomoci v call centrech.
  19:33aktualizováno  19:57

Podle Rakušana žádost o vízum v Česku je nyní pro Ukrajince velmi jednoduchá věc. „Ti, kteří nevědí kam jít, tak v Moravskoslezském kraji je středisko, kam mohou přijít a budou ubytováni či jim bude poskytnuta rada, kam mají jít,“ řekl Rakušan v České televizi. 

„Nikdo je odtud vyhazovat nebude. My je tady naopak vítáme. Bohužel se nám objevuje druhá věc. Objevují se nám útoky na ruské děti ve školním kolektivu. Nešikanujme Rusy, kteří žijí v České republice,“ řekl v sobotu večer Rakušan s tím, že v Česku by neměli být šikanováni Rusové, kteří zde žijí.

„Chceme na Ukrajinu posílat zdravotnický materiál,“ řekl ministr vnitra. Podle Rakušana mnozí Ukrajinci přichází do Česka po vlastní ose, takže přehled či limit žádný není. „Musíme prostě pomáhat,“ pronesl.

Ohledně přechodu na třetí či čtvrtý stupeň záleží podle Rakušana, kdyby došlo na 5 tisíc ubytovaných, které jsou státem garantované. 

„Zatím to zvládáme. Cítím poptávku starostů i hejtmanů. Dnešním rozhodnutím jsme zřídili středisko, které bude neustále v pozoru. Jsou tam hasiči i policisté, lidi ze správy ubytovacího zařízení, veškeré problémy budeme řešit 24/7,“ doplnil Rakušan.

Rakušan také v sobotu na Twitteru informoval o tom, že Německo rozhoduje o vyloučení Ruska ze systému SWIFT. „Věřím, že se tak stane co nejdříve. Za Českou republiku máme jasné stanovisko: bylo by to správné rozhodnutí,“ dodal ministr vnitra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat